Birinci basamak sağlık kuruluşuna başvuran 30 yaş ve üzeri bireylerde kardiyovasküler risk faktörleri ve yaşam kalitesi ilişkisi
Relation of cardiovascular risk factors and quality of life in individuals visiting a primary healthcare center
- Tez No: 393864
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN GÜNAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Kayseri il merkezindeki birinci basamak sağlık kuruluşuna başvuran 30 yaş ve üzeri bireylerde kardiyovasküler risk faktörleri ve yaşam kalitesi ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma Kayseri ilinde Talas 1 nolu Aile Sağlığı Merkezi'ne herhangi bir nedenle başvuran 30 yaş ve üzeri bireylerde yapıldı. Minimum örneklem büyüklüğü 323 kişi olarak hesaplandı ve araştırmaya 400 kişi dahil edildi. Araştırma grubundaki bireylere; sosyodemografik özellikleri ve kardiyovasküler risk faktörleri ile ilgili 35 soru içeren anket formu yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulandı. Yaşam kalitesini değerlendirmek için ise SF-36 yaşam kalitesi ölçeği uygulandı. Total kolesterol, trigliserid, HDL, LDL ve açlık kan glukozu ölçümleri yapıldı. Ayrıca, bu bireylerin boy, ağırlık, bel ve kalça çevresi ve kan basıncı ölçümleri yapıldı. Bireylerin yaşam kalitesi puanları ile sosyodemografik özellikleri ve kardiyovasküler risk faktörleri karşılaştırıldı. Bulgular: Araştırma grubundaki bireylerin %23.2'si erkek olup, bireylerin yaş ortalaması 46.5±12.5 yıl idi. Araştırma grubundaki bireylerin %39.5'inde hipertansiyon, %14.5'inde diabetes mellitus, %47.8'inde hiperlipidemi mevcuttur. Araştırma grubundaki bireylerin %42.3'ünün şişman, %64.8'inin abdominal şişman olduğu bulunmuştur. Her gün sigara içenlerin oranı %23.0, düzenli egzersiz yapanların oranı %27.3 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to investigate the relations between cardiovascular risk factors and quality of life in patients aged ≥30 years who visited primary healthcare center. Material and Method: We performed this study on individuals aged ≥30 years who visited the Talas No.1 Family Health Center in the provincial center of Kayseri province. The minimal sample size was calculated as 323 participants and 400 people were included in the study. The participants were subjected to a face-to-face interview using a questionnaire including 35 question about their sociodemographic characteristics and cardiovascular risk factors. The quality of life was assessed by the SF-36 Health Survey. Blood samples were collected to measure the total cholesterol, triglyceride, HDL, LDL and fasting blood glucose levels. Moreover, these patients were also evaluated with regard to height, weight, as well as waist and hip circumference. The quality of life scores were compared according to the sociodemographic characteristics and the cardiovascular risk factors. Results: 23.2% of participants were male, the mean age was 46.5±12.5 years. As 39.5% of the participants had hypertension, 14.5% had diabetes mellitus, and 47% had hyperlipidemia. While 42.3% of the participants were obese, 64.8% had abdominal obesity. Moreover, 23.0% smoked everyday and 27.3% exercised regularly.