Perkütan yolla atrial septal defekt kapatılmasının renkli doku doppler ekokardiyografi ile değerlendirilen miyokard fonksiyonları üzerine etkisi
Evaluation of myocardial functions with colour tissue doppler echocardiography in atrial septal defect patients with percutaneous closure
- Tez No: 393879
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜNGÖR KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Konjenital kalp hastalıklarında tedaviye yanıtın değerlendirilmesinde miyokard fonksiyonları çok önemlidir. Ancak sağ ventrikülün karmaşık yapısı ve fizyolojisi nedeniyle değerlendirilmesi zordur. Günümüzde miyokard fonksiyonlarının değerlendirilmesinde strain ve strain rate ekokardiyografi ümit verici bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada atrial septal defekt (ASD) kapatılan hastalarda miyokard fonksiyonlarının strain ve strain rate ekokardiyografi ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve metod: Çalışmaya ASD'li 31 hasta ve klinik özellikleri benzer 31 kişilik kontrol grubu dahil edildi. Tüm hastalarının defektleri 'ASD Occluder' cihazı kullanılarak kapatıldı. Tüm hastalara işlem öncesinde ve kapatılma işlemi sonrasında transtorasik ekokardiyografi işlemi yapıldı. Hasta ve kontrol grubunda konvansiyonel ekokardiyografi parametrelerine ilave olarak strain ve strain rate ekokardiyografi parametreleri bakıldı. ASD hasta grubu verileri işlem öncesi, işlem sonrası birinci ve altıncı ay olmak üzere üç guruba ayrıldı. Bu veriler hem kontrol gurubu ile hem de kendi içerisinde karşılaştırıldı. Bulgular: Hastalarda ASD kapatıldıktan 6 ay sonra, strain ve strain rate ekokardiyografi değerleri bazal değerler ile karşılaştırıldığında sağ ventrikül mid segment (strain: -32,8±1,1/-30,1±2,5 P:
Özet (Çeviri)
Aim: In this study we aimed to evaluate myocardial functions of patients with atrial septal defect (ASD) by strain and strain rate echocardiography. Because, evaluate of myocardial functions is very important for management of responsive to treatment in congenital heart disease. However, due to complex structure and physiology is diffucult to evaluate right ventricle. Recently strain and strain rate echocardiography have been introduced as an encouraging method to evaluate myocardial functions. Materials and methods: 31 patients with ASD and 31 control subjects with similar chracteristics were included in the study. All patients defect were closed with 'ASD Occluder' device. In control and patients strain and strain rate echocardiography measuremenents were calculated additional to conventional echocardiographic parameters. Patients with ASD data were divided into three groups; pre-process, post-process first and sixth month. Data were obtained compared with control group and also among themselves. Results: After ASD closure procedure strain and strain rate echocardiography values at right ventricular mid segment (-27,2±1,6/-32,8±1,1 P: