Erişkin hastalarda perkütan yolla atriyal septal defekt kapatılmasının sağ ve sol ventrikül yeniden şekillenmesi üzerine etkisinin incelenmesi
Remodelling process in right and left ventricle after percutaneous ASD closure in adult patients
- Tez No: 474194
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM YETER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çalışmamızın amacı transkatater ASD kapatılması sonrasında sağ ve sol venrikül yeniden şekillenme sürecini incelemek ve bu süreçte sağ ve sol ventrikülün bu akut hemodinamik değişikliğe verdikleri işlevsel yanıtın değerlendirilmesidir. Perkütan kapatmaya uygun 19 sekundum tip ASD'li erişkin hasta çalışmaya alındı (40,0±13,5 yaş). Tüm hastaların fizik muayeneleri yapıldı, klinik hikâyeleri alındı, biyokimyasal testleri ve rutin ekokardiyografik ölçümleri yapıldı. Ekokardiyografik incelemeler doku Doppler ile yapılan sağ ve sol ventrikül MPİ ölçümlerini de içeriyordu. Ekokardiyografik ölçümler transkateter ASD kapatılmasından önce, 1. gün, 1. ay ve 3. ayda yapıldı. Toplam 19 hastaya 76 adet ölçüm yapıldı.
Özet (Çeviri)
In adult patients with ASD, longer periods of cardiac adaptation should be expected after the procedure due to longstanding RV volume overload and subsequent changes in the pulmonary vasculature. There are limited reports about this remodeling in adult patients. The purpose of this study to evaluate acute cardiac remodeling after transcatheter closure of atrial septal defect (ASD) in adult patients. This study included 19 patients, from April 2008 to May 2010, with secundum atrial septal defect who underwent successful transcatheter closure (40.0±13.5 mean age). After careful clinical history had taken from all patients, we performed routine transthoracic echocardiography, including tissue Doppler LV and RV myocardial performance indices before closure of the ASD, and 1 day, 1 month, and 3 months after closure.