Preeklampsi ve intrauterin gelişme geriliği olgularında kan ve idrar nefrin düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of serum and urinary nephrin levels in preedamptic and intrauterin growth retardation patrents
  1. Tez No: 393886
  2. Yazar: FATMA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TAYYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Preeklampsi insidansı ırk, bölge ve ülkelere göre değişmekle birlikte tüm gebelerin yaklaşık %6-8' inde görülen perinatal ve maternal mortalite ile morbiditeyi etkileyen önemli bir gebelik patolojisidir. İntrauterin gelişme geriliği, mortalite ve postnatal morbiditenin yanısıra, yaşayan çocuklarda sonrasında multisistemik ciddi komplikasyonlara eğilimi artırabilmektedir. Bu çalışmamızda idrar ve kan nefrin protein düzeyleri ölçümüyle hem intrauterin gelişme geriliğinin eşlik ettiği hemde normal fetal gelişmeyle giden preeklampsi olgularını karşılaştırarak endotelyal hasarın intrauterin gelişme geriliği ve preeklampsi etyopatogenezindeki etkisi ve önemini araştırmak istedik. Ayrıca ağır ve hafif preeklampsi gruplarında nefrin düzeylerini karşılaştırarak nefrin değerlerinin preeklampsinin şiddetiyle ilişkisini incelemeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmaya Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'na Şubat 2013-Ocak 2014 tarihleri arasında başvuran 30 hafif preeklamptik normal fetal gelişimli, 30 ağır preeklamptik normal fetal gelişimli, 30 hafif preeklamptik intrauterin gelişme geriliği olan, 30 ağır preeklamptik intrauterin gelişme geriliği olan ve 30 da normotansif preeklamptik olmayan ve normal fetal gelişim gösteren toplam 150 hasta dahil edildi. Tüm grupların yaş, parite, boy-kilo (gebelik öncesi, tanı esnasında ve doğum zamanında ayrı ayrı kaydedildi), örneğin alındığı gestasyonel hafta, kan basıncı, stikle bakılan idrar protein, spot idrarda idrar mikroprotein/kreatinin oranı, 24 saatlik idrarda protein miktarı, hemoglobin, hematokrit, platelet, serum kreatinin değerleri kaydedildi. Tüm hastalara aynı kişi tarafından ultrasonografi yapılarak fetal biyometrik ölçümler, amniyon mayi indeksi ölçümü yapıldı. Her hastadan nefrin ölçümleri için tanı esnasında10 cc kan ve 10 cc idrar numuneleri alındı. İstatistiksel analizler SPSS 15 programı ile yapıldı. p değeri
Özet (Çeviri)
Objective: : Preeclampsia is an important pregnancy pathology that affects the perinatal and maternal mortality and morbidity which reported in around 6-8% of all pregnancies change according to the race, region and country. Preeclampsia complicates the pregnancy, increases maternal mortality and morbidity but its etiology is not clear. IUGR can increase the tendency of developing serious multisystemic complications in children as well as causes mortality and postnatal morbidity. This study aimed at investigating the importance and effect of endothelial dysfunction on intrauterine growth retardation and preeclampsia etiopatogenesis comparing preeclamptic patients both suffering from IUGR and with normal intrauterine growth by the aid of measured levels of urinary excretion and serum concentration of nephrin. In addition, this study aims to evaluate the relation between the nephrin levels and pr. severity by comparing the levels of nephrin in the severe and mild groups. Material and Method: A total of 150 patients were enrolled in this study who applied to The Obstetric Policlinic of The Department of Obstetric and Gynecology, Erciyes University between February 2013 and January 2014. The breakdown of the total patients is 30 with mild preeclampsia and normal fetal development, 30 with severe preeclampsia and normal fetal development, 30 with mild preeclampsia and IUGR, 30 with severe preeclampsia and IUGR and 30 more normotensive non-preeclamptic. At the time, the age, parity, height and weight patterns of all groups created in the gestational age, also blood pressure, urine protein with dipstick, urine protein to creatinin ratio, urine protein for 24 hours, hemoglobin, hematocrit, platelet and serum creatinin were measured and recorded. In all patients, the amniotic fluid index and fetal ultrasound biometry measurements are done by the same healt officer (personnel). We obtained 10cc of blood and 10 cc of urine samples from all patients for measuring nephrin levels. All statistical analysis was performed using SPSS 15. p < 0.05 was considered significant. Findings: Serum nephrin levels were determined in mild preeclampsia out of IUGR group is 2.187 ng/ml, in severe preeclampsia out of IUGR is 4.285 ng/ml, in mild preeclampsia +IUGR group is 3.412 ng/ml, in severe preeclampsia +IUGR group is 7.411 and in control group is 0.895 ng/ml. The urine nephrin levels in mild preeclampsia out of IUGR group is 6.479 ng/ml, in severe preeclampsia out of IUGR is 12.035 ng/ml, in mild preeclampsia +IUGR group is 9.591 ng/ml, in severe preeclampsia +IUGR group is 18.385 ng/ml and in control group is 2.728 ng/ml.