Kayseri ve civarında idiyopatik infertil hastalarda çölyak hastalığı sıklığının araştırılması
The prevalance of celiac disease in patients with the idiopatik infertility in Kayseri region
- Tez No: 393894
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YÜCESOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Çölyak hastalığı (ÇH) genetik olarak yatkın bireylerde gluten alımı ile ince barsaklarda oluşan otoimmün inflamatuar bir hastalıktır. Genellikle çok çeşitli semptom ve bulgulara neden olabildiğinden ÇH tanısının konulması zor olabilmektedir. Çölyak hastalığı birçok jinekolojik ve obstetrik problemlerle seyredebilmektedir. Çalışmamızda Kayseri ve civarında idiyopatik infertilite tanısı alan hastalarda çölyak hastalığı prevalansını inceledik. Hastalar ve Yöntem: Çalışmaya Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi kadın hastalıkları ve doğum polikliniğinde idiyopatik infertilite tanısı alan 30 kadın hasta ve harhangi bir alt hastalığı olmayan normal yollarla en az bir sağlıklı gebelik geçiren 33 gönüllü kadın katılmıştır. Çalışmaya katılanların yaş aralığı 18-40 idi. Çalışmaya katılan bütün bireylerden AGA IgG/IgM, EMA. tTG IgG/IgM antikorları çalışılmıştır. Pozitif çıkan hastalara üst gastrointestinal endoskopi ve duodenal biyopsi yapılması planlandı. Bulgular: Her iki gruptaki hastaların hepside kadındı. Yaş, beden kitle indeksi ve anemi oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu. Hasta grubunda 4 hastada AGA IgA ve 1 hastada AGA IgG, kontrol grubunda ise 3 hastada AGA IgA saptandı ve hiçbir hastada AGA IgG pozitifliği yoktu. Kontrol grubunda 1 hastada EMA pozitifliği saptandı, hasta grubunda ise hiçbir hastada pozitiflik yoktu. Her iki gruptadatTG IgA antikorları bütün hastalarda negatif olarak saptandı. Kontrol grubunda iki kişide tTG IgG pozitifliği saptandı.. Her iki grupda da serolojik açıdan istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu. Sonuç: İdiyopatik infertil hastalarda çölyak hastalığı sıklığı kontrol grubundakine benzerdi. Örneklemimiz küçük olduğu için, sonuçlarımız daha büyük ölçekli çalışmalarla doğrulanmalıdır. Ancak, infertil hastalarda rastlantısaldan daha sık ÇH olabileceği akılda tutulmalı ve böyle hastalar erken tanı için araştırılmalıdır
Özet (Çeviri)
Aim: Celiac Disease (CD), is an inflammatory autoimmune disease that occur in the small intestine of the genetically predisposed individuals after intake of gluten. Because of it can cause a variety of symptoms and signs it may be difficult to diagnose celiac disease. Celiac disease can present with a lot of gynecological and obstetrical problems. In our study, we investigated the prevalence of celiac disease in patients with the diagnosis of idiopathic infertility in Kayseri region Patients and Methods: Thirty female patients who had the diagnosis of idiopathic infertility in Erciyes University Faculty of Medicine, gynecology and obstetrics clinic and 33 healthy women with at least one healthy pregnancy were included in the study. The age range of study participants was 18-40. AGA IGG / IGM, EMA. tTG IgG / IgM antibodies levels weremeasured in all individuals who participated in the study. Upper gastrointestinal endoscopy and duodenal biopsy were scheduled fort the induviduals with the positive test result. Results: Patients in both groups were female. There was was no significant difference in anemia rates, age and body mass index. In the patient group, AGA IGA was positive in 4 patients and AGA IGG was positive in 1 patient, in the control group AGA IGA was positive in 3 patients and none of the patients had no positive AGA IGG. In the control group, EMA positivity was observed in1 patient and there was not positivity in any of the patients in the study group. In both groups TTG IgA antibodies were negative. In the control group, TTG IgG positivity was detected in two people. There was no statistically significant difference in both groups as serologically. Conclusions: The prevalence of celiac disease in idiopathic infertile patients was similar to the control group. our results should be confirmed in larger scale studies because of our study group was not big enough. However, it should be kept in mind that celiac disease can be seen in infertile patients more often than random and such patients should be evaluated for early diagnosis.