Primer diz osteoartritli hastalarda nükleer manyetik rezonans tedavisinin etkinliği: Çift kör, randomize, plasebo kontrollü çalışma
Effectiveness of nuclear magnetic resonance therapy in patients with primary osteoarthritis of knee: Double-blinded, plasebo-controlled study
  1. Tez No: 393895
  2. Yazar: NURGÜL GÖKŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇALIŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Giriş: Diz osteoartriti, eklem kıkırdağının kaybı ve periartiküler kemiğin yeniden şekillenmesi ile karakterize, halen küratif tedavisi bulunmayan; orta yaş, yaşlı popülasyonda sık görülen, ağrı ve maluliyetin en önemli nedenlerindendir. Teröpatik manyetik rezonans tedavisi(MBST), manyetik rezonansın kullanımı ile metabolik süreçleri aktifleyen, özellikle de hücrede rejenerasyonu indükleyen bir tedavidir. Elektromanyetik alanlar, büyüme faktörlerini uyararak kemik ve kıkırdakta kondrosit ve osteoblastlar üzerinde metabolik süreçleri aktifleyerek, hücre rejenerasyonunu indüklemektedir. Osteoartritli hastalarda alternatif bir tedavi seçeneği olabilir. Bu çalışmanın amacı primer diz osteoartritli hastalarda MBST tedavisinin klinik etkinliğini ve günlük yaşam aktivitelerine katkısını gözlemlemektir. Metod: Çalışmaya ACR kriterlerine göre diz osteoartriti tanısı alan, Kellgren Lawrence radyolojik evre 2-3 olan 35-75 yaş arası 100 hasta alındı. Hastalar mayıs 2012- temmuz 2013 tarihleri arasında izlendi. MBST_TR Medikal firma tarafından her hasta için seri numarası olan bireysel tedavi kartları (50 kart plasebo uygulama için tedavi programı yüklü olmayan sinyal negatif, 50 kart tedavi programı yüklü sinyal pozitif) ile hastalar tedavi edildi. Tüm kartların seri numaraları kapalı bir zarfta muhafaza edildi. Hastalar 2 hafta boyunca haftanın 5 günü 1'er saatlik tedavi seansına alındı. Tedavinin başlangıcında, tedavi bitiminde ve 3.ayda tüm hastalar ağrı ve fonksiyonellik açısından VAS (Vizüel Analog Skala), WOMAC (West Ontario and McMaster Üniversitesi) OA indeksi , genel sağlık ölçütü SF-36 (Short Form-36) ve HAQ , Lysholm skoru ve Lequesne değerlendirme ölçekleri ve parasetamol kullanımı açısından değerlendirildi. Sonuçlar: Çalışmayı 97 hasta tamamladı (48 hasta plasebo grubu, 49 hasta tedavi grubu). Çalışma boyunca herhangi bir yan etki bildirilmedi. Grupların cinsiyet dağılımları, yaş ortalamaları, vücut kitle indeksleri, radyolojik evreleri ve parasetomol kullanımları arasında anlamlı fark saptanmadı. Tedavi grubunda semptom süresi daha uzundu. (p=0,037) Her iki grupta tedavi öncesi ve 2 haftalık tedavi sonrası değerlendirme sonuçları benzerdi. (MBST grubu; VAS ağrı,-2.6; WOMAC-ağrı, -2.09; WOMAC-sabah sertliği, -1.81; WOMAC-fiziksel fonksiyon, -1.96 ) plasebo grubu; (VAS-ağrı,-1.6; WOMAC-ağrı, -1.91; WOMAC-sabah sertliği, -1.27; WOMAC-fiziksel fonksiyon, -1.54) (tümü için p>0.05).
Özet (Çeviri)
Introduction: Knee osteoarthritis (OA) is one of the most important causes of pain and disability which is commonly seen in middle-aged and elder population and characterized by destruction of articular cartilage and remodeling of periarticular bone. There is no curative treatment currently. Magnetic resonance therapy is a treatment modality that uses magnetic resonance to induce metabolic processes, particularly cell regeneration. Electromagnetic field activates metabolic processes on chondrocytes and osteoblasts in the bone and cartilage and induces cell regeneration through stimulation of growth factors. It can be an alternative treatment in OA patients. The aim of this study was to assess clinical effectiveness and to observe contribution of MR therapy to daily living activities in patients with primary knee OA. Method: The study included 100 patients aged 30-75 years who presented to outpatient clinics of our hospital and diagnosed as knee OA with Kellegren-Lawrence radiological stage of 2-3 according to American College of Rheumatology (ACR). The study was conducted between May, 2013 and June, 2013. The patients were treated by using personal treatment cards with unique serial number which were supplied by MBST_TR Medical Inc. Overall, 100 treatment cards (50 signal negative cards without treatment program loaded for placebo and 50 signal positive cards with treatment program loaded for therapy) were used. All serial numbers were saved in a sealed-envelop. Patients underwent one-hour therapy sessions (5 days per week) over 2 weeks. All patients were assessed at baseline, immediately after therapy and on the month 3 after therapy by VAS (visual analog scale) for pain and functionality, WOMAC (Western Ontario and McMaster Universities) arthritis index, SF-36 (Short Form-36), HAQ, Lysholm score and Lequesne scale. In addition, paracetamol use was reviewed in all patients. Results: Ninety-seven patients (48 patients in placebo group and 49 patients in treatment group) completed the study. No adverse event was reported throughout study. No significant difference was detected between groups regarding mean age, age distribution, BMI and radiological stages. Symptom duration was longer in treatment group (p=0.037). Results obtained before and 2 weeks after therapy were similar in treatment (VAS-pain,-2.6; WOMAC-pain, -2.09; WOMAC-morning stiffness, -1.81; WOMAC-physical, -1.96) and placebo groups (VAS-pain,-1.6; WOMAC-pain,-1.91; WOMAC-morning stiffness, -1.27; WOMAC-physical, -1.54 ) (p>0.05 for all).