Prematüre yenidoğanda enteral beslenmeye kalori desteği amacıyla zeytinyağı takviyesinin etkileri
The effects of olive oil supplementation backround of the enteral feeding for the purpose calorie support on premature infants
- Tez No: 393896
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ADNAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş: Bu çalışmada prematüre yenidoğanlarda kalori desteği olarak enteral zeytinyağı kullanılmasının prematüre bebeklerin ağırlık artışına etkisi değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeye ek olarak enteral zeytinyağı verilmesinin NEK, BPD ve ROP üzerine olan etkileri de araştırılmıştır. Metod: Çalışma prospektif randomize olarak yapıldı. Otuz dört hafta ve/veya 2000g altı 54 prematüre yenidoğan çalışmaya alındı. Bebekler iki gruba ayrıldı. Grup-1 oral zeytinyağı alan yenidoğan (40cc/kg oral almaya başladıktan sonra bebeklerin beslenmelerine 1g/kg zeytinyağı eklendi tolere edenlere 2g/kg'a çıkıldı.), grup-2 ise oral zeytinyağı almayan grup olarak oluşturuldu. Bebeklerin doğum anındaki ve taburculuk esnasındaki ağırlıkları kaydedildi. Her iki grubun serviste yattıkları süre içerisinde kan trigliserid düzeyleri, gaita sayıları, oksijen ihtiyacı olup olmadığı ve gelişebilecek diğer komplikasyonlar açısından takipleri yapıldı. Bulgular: Grup-1 de ortalama takip süresi 56±24(30-137) gün iken, grup-2 olgularında 47±23(32-120) gün olarak bulundu. Grup-1 yenidoğanlarda doğumdaki ortalama ağırlığı 1030±108(840-1140)g iken, oral zeytinyağı uygulama sonrası taburculuk anındaki ortalama ağırlığı 2220±574(1980-3430)g olarak bulundu. Grup-2 olgularında ise doğumdaki ortalama ağırlığı 1075±235(630-1350)g iken, taburculuk anındaki ortalama ağırlığı 2190±581(1690-3280)g olarak bulunup, her iki gruptaki sonuçlar istatiksel olarak anlamlı bulunmadı (p>0,05). Çalışmamızda 28 hafta üstü prematürelerin 28 hafta altı prematürelere göre istatiksel olarak anlamlı olarak antibiyotik kullanım sürelerinin daha az olduğu görüldü (p:0.003). Grup-1 hastalar içerisinde taburculuk anında BPD tanısı olan; ilk 28 gün boyunca oksijen alan % 44,4, 36 haftalık olup halen oksijen alan %29,6'dır. Grup-2'de bu değerler sırasıyla %37 ve 25,9'dur. 54 prematüre içinde ROP tanısı alan sırasıyla grup-1'de %7,4 iken grup-2'de %3,7 olarak bulunup istatiksel olarak anlamlı bulunmadı. NEK tanısı alan grup-1'de %7,4, grup-2'de %11,1 olarak bulunmuştur. Bu değerler istatiksel olarak anlamlı değildir (p>0,05). Sonuç: Prematürelere enteral zeytinyağı eklenmesinin ortalama günlük ağırlık ile taburculuk ağırlıklarında artışa neden olmadığı ancak iki grup antibiyotik kullanım süreleri karşılaştırıldığında grup-1'de antibiyotik kullanım sürelerinin istatiksel olarak anlamlı şekilde daha kısa olduğu görüldü. Grup-1 ve grup-2 prematürelerde taburculuk anında NEK, ROP ve BPD tanısı alan hastalarda istatiksel olarak anlamlı bir fark görülmedi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study the effect of enteral caloric olive oil supplementation in premature infants on weight gains was evaluated. In addition to this assessment, enteral administration of olive oil and its effects on NEC, BPD, and ROP were investigated. Material & Method: The study was conducted prospectively. 54 premature infants aged less than 34 weeks and or weıght less than 2000 g were included for the study. They were devided into two groups. Group 1 contained the patients who took olive oil and group 2 did not get it.oral olive oil field newborns (40cc / kg after begin receiving oral 1gr to feed the baby / kg of olive oil was added 2gr those who tolerate / kg increased.), and group 2 was the group non-receiving oral olive oil. Groups were compare interms of the thear weights at the time of births and discharge, serum TG levels, defacation counts, oxygen needed and additional expected complication. Results: The average follow-up period in group 1 was 56 ± 24 (30-137) days, while in group 2 patients was 47 ± 23 (32-120) days. The average birth weight of infants in Group 1 was 1030 ± 108 (840-1140) gr, while olive oil after oral administration at the time of discharge, the average weight was found to be 2220 ± 574 (1980-3430) gr. The average birth weight of infants in Group 2 was 1075±235 (630-1350) gr, while olive oil after oral administration at the time of discharge, the average weight was found to be 2190±581 (1690-3280) gr. Results in both groups were not statistically significant (p> 0.05). At the Group 1 patients, BPD diagnosis at the time of discharge; the need for oxygen support for the first 28 days were 44,4%, 29,6% of patients in the same group were still needed for oxygen till 36 weeks. These values were 37% and 25.9%, in Group 2 patients respectively. Conclusion: The average daily weight of olive oil added enteral premature and discharge does not cause an increase in weight gain, the group-1 and group-2 premature at the time of discharge instantly NEC, ROP and BPD diagnosis showed no statistically significant difference.