Radius alt uç kırıklarında klinik ve işlevsel sonuçlar üzerine etkili parametreler
Parameters effecting clinical and functional outcomes in fractures of distal radius
- Tez No: 393910
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL YILDIRIM TÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç; Radius alt uç kırıklarında tedavi sonrasında radyolojinin düzeltilemediği durumlarda işlevsel ve klinik olarak iyi sonuçlar elde edilebilmektedir. Bu çalışmadaki amacımız; kliniğimize radius alt uç kırığı nedeniyle başvuran hastaların radyolojik, klinik ve işlevsel sonuçlarının analizini yaparak hangi tedavi yönteminin daha iyi olduğunu, tedavide yaş faktörünün anlamlı olup olmadığını öğrenmeye çalışmak ve radyolojik sonuçlarla klinik ve işlevsel sonuçlar arasında bir ilişki olup olmadığını ortaya koymaktır. Hastalar ve Yöntem: Ağustos 2008-Ağustos 2013 tarihleri arasındaki 5 yıllık sürede Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde tek taraflı radius alt uç kırığı nedeniyle konservatif ya da cerrahi tedavi uygulanmış ve sonrasında en az 12 ay kliniğimizde takibi yapılmış 64 erişkin hasta bu retrospektif çalışmaya alındı. İşlevsel değerlendirme için DASH anketi ve VAS ölçeği; klinik değerlendirme için sağlam ekstremite ile karşılaştırmalı el bilek hareket açıklığı, el kavrama ve birinci-ikinci parmak kıskaçlama güçleri ölçümü kullanılarak yaş gruplarına, radyolojik bozuk parametre varlığına ve tedavi yöntemlerine göre oluşturulan gruplar arasında fark olup olmadığı araştırıldı. Bulgular: Radyografik bozuk parametre bulunmasının el bilek rotasyon hareketini ve birinci-ikinci parmak kıskaçlama gücünü olumsuz etkilediği, tedavi yöntemlerinden kapalı redüksiyon ve alçılamanın eksternal fiksatör uygulanmasına göre daha iyi el bilek fleksiyon-ekstansiyon hareketi sonuçları olduğu görüldü. Yaş, bozuk parametre varlığı ve tedavi yöntemleri ile diğer işlevsel ve klinik sonuçlar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı. Sonuç: Radius alt uç kırıklarında tedavi yöntemine göre değişen oranlarda el bilek hareketlerinde olumsuzlukların ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Ancak tedavi sonrası sonuçlar, radyoloji kötü olsa bile bunun işlevsel sonuçlar üzerinde büyük etkisinin olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: It is possible to achieve good functional and clinical outcomes even though radiology cannot be rectified after the treatment of distal radius fractures. The purpose of this study is to find out which treatment procedure is better for distal radius fractures; to evaluate whether or not age is an important factor in the treatment and to reveal whether there is any correlation between radiological and functional outcomes by analysing radiological, clinical and functional outcomes in patients admitted to our clinic with distal radius fracture. Patients and Methods: This retrospective study included sixty-four adult patients with unilateral distal radius fracture who were treated conservatively or surgically in the Orthopaedics and Traumatology Clinic at Erciyes University during 5 years time between August 2008 and August 2013, and then were followed up for at least 12 months in the Clinic. We investigated whether there are any differences between the groups formed with regard to age, radiological corrupted parameters and treatment procedures by using DASH questionnaire and VAS for functional assessment; measurement of wrist range of motion, grip and pinch strength of both extremities for comparison for clinical assessments. Results: It was observed that presence of radiological corrupted parameter disrupted wrist rotation and pinch; closed reduction and casting had better results on wrist flexion-extension than applying external fixator. There were no other significant differences between age, radiological corrupted parameters, treatment methods, and other functional and clinical results. Conclusion: It has been found that some problems in the wrist movement arose at varying rates depending on the treatment method for distal radius fractures. However, post-treatment results have showed that even if the radiology is worse, it doesn't have big impact on the functional results.