Yeni ve eski kriterlere göre gestasyonel diyabetes mellitus prevalans çalışması ve iki saatlik glukoz tolerans testinin tekrarlanabilirliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of gestational diabetes prevalance study and a two-hour glucose tolerance test the reproducibility according to the new and old criteria
- Tez No: 393911
- Danışmanlar: PROF. DR. İPTİSAM İPEK MÜDERRİS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: 75 gr oral glukoz tolerans testi (OGTT) ile eski ve yeni kriterlere göre gestasyonel diyabetes mellitus prevalans (GDM) farkını belirlemek; bunun yanında testin tekrarlanabilirliğini ve HbA1c'nin GDM tanısındaki yerini değerlendirmektir. Yöntem ve gereçler: Bu çalışma Erciyes Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı gebe polikliniğinde Mart 2013 ile Ocak 2014 tarihleri arasında yürütüldü. Çalışmaya, kriterleri karşılayan 320 gebe dahil edildi ve gönüllü onam formu alınan gebelere 8 saat açlığı takiben 75 gr OGTT yapıldı. Tüm gebelerin HbA1c, -15, 0, 30, 60, 90 ve 120. dakikalarda glukoz ve insülin değerlerine bakıldı. İlk test sonuçları dikkate alınmaksızın testin tekrarlanabilirliğini değerlendirmek amacıyla tüm gebelere 2 hafta sonra test tekrarı yapıldı. Birinci ve ikinci testte eski ya da yeni kriterlere göre GDM tanısı alan tüm hastalara öncelikle diyet tedavisi başlandı. Diyet ile kan şekeri regülasyonu sağlanamayan hastalara ise insülin tedavisi başlandı. Bulgular: Eski kriterlere (ADA kriterleri) göre GDM prevalansı %9,1 bulunurken yeni kriterlere (IADPSG kriterleri) göre %19,4 bulundu. Eski kriterlere göre 35 yaş üstü, BMI ≥30 kg/m², ailesinde diyabet öyküsü, önceki gebeliklerinde GDM öyküsü ya da makrozomik doğum öyküsü olan gebelerde ve IVF gebeliklerde GDM prevalansı istatistiksel olarak anlamlı oranda yüksek bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study is to identify the gestational diabetes prevalence difference acording to the old and the new criteria with 75 g oral glucouse tolerance test (OGTT), and to assess the repetition of the test and HbA1c's function in GDM diagnosis. Method and tools: This study was conducted at Pregnant Clinic of the Department of Gynaecology, Erciyes University, between March 2013 and January 2014. 320 pregnant who meet the criteria were involved in the study and 75 gr OGTT following 8 hours of fasting were applied to the ones from whom voluntary consent form have been received. While HbA1c of all pregnant was taken under control, glucose and insulin levels were checked at -15th, 0th, 30th, 60th, 90th and 120th minutes. Without considering the first results, the test was conducted to all of the participants 2 weeks later. The patients whose results were compatible with GDM according to the old or new criteria were given diet treatment primarily, and those who cannot provide regulation of blood sugar with diet were given insulin treatment. Findings: The GDM prevalence was found to be 9.1% according to the old criteria (ADA criteria) and 19.4% according to the new criteria (IADPSG criteria). According to the old criteria, GDM prevalence was found to be statistically remarkably high (p0,05) among GDM prevalence and the number of births (≥ 3), smoking and drug use.