Antrasiklin alan meme kanseri hastalarında hyaluronan seviyelerinin kardiyotoksisite ile ilişkisi
The relationship between serum hyaluronan levels and anthracycline related cardiotoxicity in breast cancer patients
- Tez No: 393932
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TUĞRUL İNANÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Onkoloji, Cardiology, Oncology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Antrasiklin türevi antineoplastik ajanlar başta meme kanseri olmak üzere çocukluk çağı kanserleri, lösemi, lenfoma gibi birçok malign hastalıkta temel ilaç grubu olarak kullanılmaktadırlar. Kardiyotoksisite ise bu ilaç grubunun yaşamı tehdit eden ve en çok korkulan yan etkisidir. Bu çalışmada, serum hyaluronan seviyeleri ile antrasiklin kullanımına bağlı kardiyotoksisite arasındaki ilişkiyi incelemeyi planladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya meme kanseri tanısı alan ve antrasiklin grubunu içeren kemoterapi rejimi alması planlanan 73 hasta alındı. 15 hasta tedavi rejiminin değişmesi nedeniyle çalışmadan çıkarıldı. 58 hasta ile devam edildi. Hastaların kemoterapi öncesi ve sonrası anamnezleri alındı. Fizik muayeneleri, elektrokardiyografileri ve transtorasik ekokardiyografileri yapıldı. Tedavi öncesi ve sonrasındaki sonuçlar değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Anthracycline derived of antineoplastic agents are used in many malignant diseases such as particularly breast cancer, and childhood cancers including for leukemia, lymphoma as the main treatment modality. Cardiotoxicity is the most feared and one of the life-threatening complications of cancer therapy. In the present study, we aimed to investigate the relationship between serum hyaluronan levels and anthracycline-induced cardiotoxicity. Materials and methods: A total of 73 female patients who diagnosed with breast cancer and planned anthracycline including chemotherapy regimen were enrolled in to the study. 15 patients were excluded from the study because of a change in the treatment regimen and were continued with 58 patients. Anamneses of the patients were taken before and after chemotherapy. Physical examinations electrocardiography and transthoracic echocardiography were performed. The results were evaluated before and after treatment.