Kronik anal fissür tedavisinde sfinkterotomi seviyesinde ince ayar: Basınç kontrollü mü? klasik mi? prospektif randomize kontrollü çalışma
- Tez No: 393945
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖKKEŞ SEZAİ LEVENTOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
KAF toplumda sık rastlanan bir hastalıktır. Tedavisinde cerrahi sfinkterotomi dışında kimyasal sfinkterotomi (t-GTN, topikal kalsiyum kanal blokörü, botilunum toksini enjeksiyonu) uygulanmasına rağmen bugün için hastalığın altın standart tedavisi lateral internal sfinkterotomidir. Sfinkterotomi ilk kez 1951 yılında uygulanmaya başlanmıştır. İlk uygulandığından beri; posterior-lateral, lokal-spinal-genel anestezi kullanımı, sfinkter seviyesi gibi sorulara yanıt aranmıştır. Cerrahi sonrası komplikasyonlardan olan anal inkontinense çözüm bulmak, en aza indirgemek amaçlı çalışmalar devam etmiştir. Fakat çoğu hastada hangi seviyeye kadar sfinkterotominin yapıldığının bile belirlenemediği fark edilmiştir. Cerrahi tedavide sfinkterotomi seviyesi konusunda standart bir yöntem gelişmemiş olması halen ciddi bir sorundur. LİS sonrası ortaya çıkan anal inkontinens ya da tedavide başarısızlık olarak kabul edilen iyileşmeme ve rekürrens gibi durumlara çözüm bulunmalıdır. Biz çalışmamızda KAF'lı hastalardaki preoperatif MİB değerlerinin yüksekliği göz önüne alarak basınç kontrollü sfinkterotomi ile oldukça faydalı ve pratik bir yöntem geliştirmeyi amaçladık. Çalışmanın sonunda BKG'da inkontinens oranlarının daha düşük saptanması ve sadece 1 hastada rekürrens olması sfinkterotomi seviyesinin belirlenmesinde basınç ölçümünün faydalı olduğunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate and individualize the ideal level of lateral internal sphincterotomy for chronic anal fissure and decrease the complications of surgery. Chronic anal fissure a common disorder, and it has traditionally been managed with lateral internal sphincterotomy. The first sphincterotomy was performed in 1951 first and it has evolved in time. The level of sphincterotomy is controversial. Surgical sphincterotomy for chronic anal fissure can cause anal incontinence over one third of the patients. This has led to the investigation of sphincterotomy level that may avoid permanent damage to the internal anal sphincter. There is evidence demonstrating that the incontinence rate is related to the extent of the lateral internal sphincterotomy. Most studies have showed that the accurate sphincterotomy level is unknown. Nonsurgical treatment options such as chemical sphincterotomy (nitroglycerine or diltiazem ointment and botulinum toxin injections, e.g.) can be a treatment option but they are not superior to surgery. In the present study, we suggest pressure-controlled LIS is a good choice to determine high anal resting pressure and to navigate the extent of sphincterotomy for a given patient. pressure controlled sphincterotomy is more effective and secured. We found that healing rates are significantly higher, recovery is earlier and complications are fewer in the pressure-controled group, compared with the fissure apex sphincterotomy group