Gelişimsel kalça displazili tam disloke kalçalarda tübingen kalça fleksiyon splintinin redüksiyondaki etkinliği ve redüksiyona etki eden faktörler
The efficiency of tubingen hip flexion splint in dislocated hips with developmental dysplasia of the hip and factors effecting reduction
  1. Tez No: 393946
  2. Yazar: MURAT YEĞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ATALAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Gelişimsel kalça displazisi (GKD) tedavisi başarısında en önemli nokta erken tanı konulması ve konservatif tedavidir. Bu çalışmanın amacı, tam disloke kabul edilen Graf tip D, tip 3 ve tip 4 kalçalarda Tübingen kalça fleksiyon splintinin redüksiyondaki etkinliğini araştırmaktı. Toplam 47 hastanın 56 kalçası Tübingen kalça fleksiyon splinti ile tedavi edildi. Kalça ultrasonografisi ile tanı konan hastalar 4-6 hafta tedavi edildi ve tedavi sonunda yine ultrasonografi ile cihaz etkinliğine bakıldı. Graf tip 3 ve tip 4 tanısı alan hastalar, tip 2c, tip 2b veya tip 1; Graf tip D tanısı alanlar ise tip 2b veya tip 1 olmuşsa tedavi başarılı kabul edildi. İstatistiksel analiz non-parametrik testlerle yapıldı. Ortalama tedaviye başlama yaşı 11,96±5,57 (4-32 hafta) haftaydı. Cinsiyet, bilateral olma ve muayene bulguları ile cihaz başarısı arasında anlamlı ilişki saptanmadı (p>0,05). Tedaviye başlama yaşının ise cihaz başarısı üzerinde anlamlı derecede etkili olduğunu gördük (p=0,03, cut-off:15 hafta). 39 hastamızda cihaz başarılıydı. Genel başarı yüzdemiz %83 olarak saptandı. Bu bilgiler ışığında diyebiliriz ki; Tübingen kalça fleksiyon splinti tam disloke kabul edilen Graf tip D, tip 3 ve tip 4 kalçalarda başarıyla ve güvenle kullanılabilecek bir cihazdır.
Özet (Çeviri)
Early detection and conservative treatment is the essential point in the success of developmental dysplasia of the hip (DDH). The aim of this study was to evaluate efficacy of the Tübingen hip flexion splint teratment on dislocated hips (Type D, 3 and 4 according to the classification of Graf). Total of 56 dislocated hips, in 47 patients were treated with the Tübingen hip flexion splint. Tübingen hip flexion splint treatment was applied to the patients who had diagnosed dislocated hips after ultrasonographic evaluation. After 4-6 weeks from the treatment start, types of the hips according to Graf were evaluated by ultrasonography. The success of the Tübingen hip flexion splint in determined as follows for this study; the hips, which were initially diagnosed Graf Type 3 and 4, being upgraded to Type 2c, 2b, or 1 after treatment, and the hips which were initially diagnosed Graf Type D being upgraded to Type 2b or 1 thereafter with the treatment. Non-parametric tests were used for statistical analysis. The mean age at treatment initiation was 11.96±5.57 weeks (range: 4-32 weeks). There was no statistically significant relation between success rate, and the followings; gender, bilateral involvement of the hip joint, and initial physical examination findings (p>0.05). Initial age at the start of treatment was found statistically significant in success rate of the Tübingen hip flexion splint (p=0.03, cut-off:15 weeks). Thirty-nine patients had a successful outcome, and 83% success rate was found. In view of these results, dislocated hips according to Graf classification (Type D, 3, and 4) can be successfully treated with the Tübingen hip flexion splint.