Kamu hastanelerinde çalışan hemşirelerin iş doyum düzeyleri
Job satisfaction levels of nurses working in public hospitals
  1. Tez No: 393954
  2. Yazar: ŞULE KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEL CANAN DEMİRBAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları ve Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
İş doyumu, çalışanların örgütten beklentilerinin fiziksel, ruhsal olarak karşılanması, kişinin işi ve iş çevresini değerlendirmesi ile hissettiklerinin sonucudur. Araştırma, Rize ilinde Kamu Hastaneleri Birliği Sekreterliği'ne bağlı hastanelerde, en az 3 aydır aynı hastanede çalışan hemşirelerin iş doyum düzeylerini belirlemek amacı ile tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırmanın evrenini Rize Kamu Hastaneler Birliği Sekreterliği'ne bağlı 7 hastanede çalışan 673 hemşire oluşturdu. Araştırmada örneklem alınmayarak tüm evrene ulaşılması hedeflendi. Araştırma, gönüllü katılmayı kabul eden 404 (%60.029) hemşire ile tamamlandı. Veriler, araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu (16 soruluk) ve İş Doyum Ölçeği (36 maddelik) kullanılarak, 1 Haziran-30 Ağustos 2014 tarihleri arasında toplandı. İş doyum ölçeği, iş doyum düzeyi alt ve genel boyutlarını 1.00-2.00 arası en düşük, 2.00-3.00 düşük, 3.00-4.00 orta, 4.00-5.00 yüksek, 5.00-6.00 çok yüksek düzey olarak değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
Job Satisfaction Levels of Nurses Working in Public Hospitals Meeting employees' expectations from an organization physically and mentally is a result of one's assessing his or her work and its environment as well as his feeling about them. It was to determine the job satisfaction levels of the nurses in public hospitals. This descriptive study was carried out with 404 nurses (60%) accepting to take part in the study voluntarily and working in the same hospital for at least three months from 673 nurses working in hospitals depending on The Secretaryship of Public Hospital Association in Rize. The study was aimed to reach the whole population by not taking samples. The data were collected by the personal information form (16 questions) prepared by the researcher, and the job satisfaction scale (36 articles) between June 1st and August 30th, 2014. The job satisfaction scale evaluates that the lower and general dimensions of the job satisfaction levels are the lowest between 1.00 and 2.00, low between 2.00 and 3.00, moderate between 3.00 and 4.00, high between 4.00 and 5.00 and the highest between 5.00 and 6.00. According to scale, mean scores of nurses' job satisfaction were 3.23±0.51.