Ticaret alanları tasarım ilkelerinin yaya kullanımı ve taşıt ilişkileri yönünden incelenmesi ; İstanbul örneğinde
Examination of shopping areas desing principals from point of pedestrian usage and vehicle relations : example of İstanbul
  1. Tez No: 39399
  2. Yazar: SEVGİ BOZBEY(MİLDAN)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FULİN BÖLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Zooloji, Transportation, Zoology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Ticaret alanları içinde bulundurdukları aktivite çok luğu ve insan yoğunluğu ile ilk antik şehirlerden bu güne şehir mekanında önemli yer tutan bir fonksiyon alanıdır. Bu çalışmanın amacı; ticaret problemlerini ortaya koyarak göslem ve anket çalışmaları ile belirlenen istek ve ihtiyaçlara gore tasarım ilkelerinin saptanmasıdır. Birinci bölümde tarihsel gelişim içinde ticaret eyleminin şehir mekanında nasıl bir gelişme gösterdiği incelenmiştir. Bu incelemenin sonucunda fisiksel mekan sınıflandı rması yapılmıştı r. ikinci bölümde şehir mekanlarındaki ticaret alanları iki ana başlık altında toplanarak başlıca ticaret alanları tipleri örneklerle incelenmiştir. Üçüncü bölümde mevcut örnekler ve verilerden yola çıkılarak ticaret alanları tipolojisi oluşturulmuştur. Tipoloji oluşturulurken iki ana eleman olan yol ve odak noktası ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ticaret yolları ve odak noktaları üçüncü boyut olarak incelenirken» iki ana eleman mekan kesiti ve şehir mobilyaları ele alınmıştır. Beşinci bölümde ticaret alanları tasarımı ile ilgili temel sorunlar ve yaklaşımlar daha önce yapılan çalışma ların ışığı altında incelenmiştir. Anket çalışmasında; oluşturulan tipolojiye örnek teşkil edilebilecek ve istanbul'da yer alan ticaret alanları incelenmiştir. Altıncı bölümde daha önce ele alınan konular ve elde edilen sonuçlar değerlendirilerek öneri tasarım ilkeleri oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY EXAMINATION OF SHOPPING AREAS DESIGN PRINCIPALS FROM POINT OF PEDESTRIAN USAGE AND VEHICLE RELATIONS: EXAMPLE OF ISTANBUL From ancient age to modern age» shopping space which includes great variety of activity and population density is an important area in the city where most people gather and use it. Shopping started with barter and then people found a specific quantify of value (money for exchange) thus it began to develop. In general shopping means trade of goods and services to provide every kind of necessity of social» cultural and economic life from the smaller unit to the largest human community. Since acient age» shopping activity which had an important place in the city life have been sympolising the city. If we look at the development of commercial areas in history. In ancient Roman-Greece and medieval age» it indicated the focal point like the Agora and the Forum. In the renaissance age in the city formed with radial roads» snooping street developed along these radial roads. That elongated form brought commerce into every part of the city. As a consequence of the industrial revolaution and the growth of the city the commercial areas couldn't find enough space and they starter to move out of the city and thus“shopping centers”started to be formed outside the existing city centers and with the move of shopping centers out of the city, the shopping areas in the city center began to decline. The aim of the survey is to determine the problems of shopping areas and to make be able to develop the most conformable solution in design principals for shopping areas in the existing conditions of the city life. xiAs a result of historical analysis of the development of commercial areas different formations which came into being can be classified into S groups. 1. Open market areas 2. Shopping streets 3. Shops around a square 4- Large store 5. Shopping centers In changing and developing conditions of life the commercial activity (like the commercial areas) shape and time was changed. According to this changing and analyse made the shopping area problem can enumerate like this“. 1. Analyse the relation of pedestrain and cars. 2. Accessibility to service (loading-unloading) and carpark 3. Existence and accessibility of public transporta tion 4- Being in human scale and walking distance to shopping area. B. Solving problems with equipment and city furniture. These are some of basic problems which must be solved in designing the shopping area. Shopping areas in the city can be classified under 2 headings. 1. Closed shopping space 2. Open shopping space Closed shopping spaces appeared as the result of the desire to sell continiusly (in summer and winder) and provide protection from external factors (sun, wind» rain etc. ) Closed shopping spaces are closed market and shopping centers. Open shopping spaces are open space in which activity and people gather together. These open spaces are street and focal points. xiiIn general the street is a canal which provides access to the buildings and to the buildings and to the services. Focal points are gathering points of people which are surrounded with buildings. When forming typology, the forms of the shopping areas which exist in the city were taken as example. A survey was carried out in the shopping areas of Istanbul which could be used as example of this typology. The typology of shopping area can be summarised as follows. 1. Shopping streets 2. Shopping focal points. 3. Combination of shopping street and focal point- Shopping street is formed by other activity point which are prolonged along the street. Shopping streets can be classified according to their relationship with cars. 1. Transit mall. 2. Pedes t rain mall. 3. Se mi -ma 11 (shared ma 1 1 > Principals pedestrain activities in the shopping steers are dynamic activities which include walking, window shopping and shopping and static activities which include eating, drinking sitting etc. Shopping street has been soned according to the pedestrain activity (pedestrian oriented (activity, recreation) sector, pedestrian pathway sector) and it has taken an important place in town design. Shopping focal point is a density point of gathering of subsidary and main activity. Although the focal point- have been designed for pedestrains, it has been covered with cars. ciiiFocal points can be classified according to their relationship with cars. 1. Semi -focal points (shared focal points) 2. Pedestrain focal points. Streets and focal points could not be apart from each other. Focal points and streets will certainly have access to point an area or an another street. In relation to streets and focal points, cars were eliminated and the pedestrain going round was taken as essential. The third dimension which is section of space and equipment-city furniture has an important place in the design of shopping streets and focal points. The density of the shopping area related with the design of the third dimension. The third dimension elements can enumerate like this 1. Section of space 2. External elements of building (awning» arcade) 3. Architectural elements. (Front elements like bow-window) 4- Natural elements (tree» flowers etc.) Ci t y f u r ni 1 1 r o a. 6. Sign elements A survey which was carried out in 5 shopping areas will be used to form principals of design and try to solve some of the design problems of shopping areas we had determined before. - Relation of pedestrain and cars must be designed according to the preference of the user (pedetrain or pedestrain and car) and the width of street. - The accessibility of service and carpark must be designed in connection with pedestrain walking distance and maximum access of service. - Existance and accessibility of public transporta tion must be design according to the width of the street. Public transportation is very important must be equal and in optimum access to a bus stop. xiy- The width of pedestrain mall is connected with human scale and the users of the mall {pedestrain or pedestrain and car) - Distance between shopping street and focal point must be within optimum distance. - Equipment and city furniture must be designed with a quality of comfort » safety and according to the expectation of social life. The pedestrain walking distance is an important factor in design. In conclusion, pedestrain walking distance and the needs of”the people are the most important criteria. Human scale has been forming the main prlnciplas of shopping areas. xv