Bir bakır açık işletmesinde ekipman trafiği yönetiminde iş sağlığı ve güvenliği model önerisi
A model propasal to an open pit copper mine on equipment traffic management interms of occupatinoan health and safety
  1. Tez No: 394026
  2. Yazar: ALİ BAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESİN TÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Türkiye'de madencilik sektöründe toplam 6.644 işyeri bulunmakta, buna paralel 137.630 kişi sigortalı olarak çalışmaktadır. (SGK İstatistikleri, 2012) Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre maden ve taşocakları Türkiye'de iş kazalarının en çok yaşandığı çok tehlikeli bir sektör olup, maden kazaları sonucu yaşanan ölümlerde Türkiye dünyada ilk sıralarda yer almaktadır. Türkiye'de 2008 – 2014 yılları arasında açık ocak madenciliğinde toplam 70 çalışan iş kazaları sonucu hayatını kaybetmiş, 34 çalışan ise yaralanmıştır. Açık ocak madenciliğinde meydana gelen bu ölümlü ve yaralanmalı iş kazaları bakıldığında ölümlü kazaların %38,6 yaralanmalı kazaların ise %32,4'ünü iş ekipmanları nedenli olduğunu açıkça görmek mümkündür. Açık ocak maden işletmeciliğinde yapılan bu araştırmalar, iş ekipmanları, trafik yönetimi, denetim, sistem vb. gereklilikler iş kazaları ve ramak kala olayları tetikleyen işletme maliyetini ve çalışanların iş performansını etkileyen en önemli unsurları olduğunu göstermektedir. Meydana gelen bu iş kazalarında bir taraftan aileler fertlerini kaybederken diğer taraftan işverenler ciddi paralar ödemekte ve bu kazaların Sosyal Güvenlik Kurumu ve ülke ekonomisine maliyeti ise milyon dolarları bulmaktadır. Bu tezin amacı; proaktif yaklaşım ve tedbirler kullanarak bir bakır açık işletmesi için iş sağlığı ve güvenliği konusunda model geliştirmektir. 2015 yılı ortasında işletmeye alınması planlanan çalışmada ve her bir yaklaşık 100 den fazla ekipman ve buna paralel çalışanlardan oluşan bakır açık ocağının verileri kullanılmıştır. 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve çerçevesindeki mevzuatlar ile geliştirilen model ile de çalışan ve ekipman trafiği yönetiminden entegre olarak bahsedilmektedir. Ayrıca uluslararası uygulamalarla da karşılaştırma yapılmıştır. Geliştirilen model benzeri açık ocak tarafından da kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, there are totally 6.644 workplaces and parellel to this 137.630 worker are employed in insurance in the mining sector. (Social Security Institution Statistics, in 2012) According to Turkey Statical Institute (TÜİK) data mining and quarries that are the very dangereous sectors where most accidents occur in Turkey and it is located on the first row for mining accidents in the world that is resulted in the death. In Turkey, totally 70 workers lost their lives in the open pit mine between 2008 to 2014 while 34 employees were injured as a result of occupational accidents. When the accidents occur in the open pit mine are investigated it is easily seen that the reason of 38,6% of fatal accidents and 32,4% of injured accidents are industrial equipment's. These researches conducted in the open pit mining show that business equipment, traffic management, auditing, system and etc. other reasons that are the most important factors to trigger accidents and near miss at workplace affect the cost and the employee's job performance of the business. While families lose their members and employers pay to serious money in these occupational accidents, on the other side the cost of these accidents to the Social Security Institution and country economy finds the millions of dollars. The aim of this thesis; Using a proactive approach and measures to improve occupational health and safety model for a open pit copper operations. In this study, scheduled to be commissioned in mid- 2015 and more than 100 equipment and about each consisting of copper open pit parallel to this employee data is used. Integrated employee and traffic management that is powered by a model with 6331 No Occupational health and Safety Law and other regulations in the framework it will be mentioned. It also made comparisons with international practice. The developed model will be used by other open pit.