Shotgun metagenom analizi ile normozoospermik infertil erkeklerin semen mikrobiyomunun araştırılması
Investigation of the semen microbiome of normozoospermic infertilized men by shotgun metagenome analysis
  1. Tez No: 969765
  2. Yazar: EMEL UZUNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
İnfertilite, çiftlerin bir yıl boyunca korunmasız cinsel ilişkiye girmesine rağmen çocuk sahibi olamamaları durumudur. İnfertilitenin altında yatan genetik ve çevresel pek çok faktör bulunmaktadır ancak yapılan tüm incelemelere rağmen infertil erkeklerin büyük bir kısmını oluşturan“normozoospermik infertil”vakalarda altta yatan hiçbir neden bulunamamaktadır. İnfertilite tanısı ve tedavisi için yeni test ve tedavi metodolojilerine ihyiyaç bulunmaktadır. Yapılan çalışmalar erkek genital sistem mikrobiyotasının bağırsaktan bağımsız, semen parametrelerini etkileyen yeni bir niş olduğunu göstermektedir. Mikrobiyota elemanlarının, cinsel yolla bulaşan hastalıklara ve infertiliteye yatkınlık oluşturduğu saptanmıştır. Çalışmamıza; 18-50 yaş arasında, normal semen parametrelerine sahip, eşlerinde hiçbir sorun saptanmamış, 17 fertil ve 17 normozoospermik infertil vaka dahil edilmiştir. Örnekler 3-7 günlük cinsel perhiz sonrası mastürbasyonla toplanmıştır. Semen parametreleri hem konvansiyonel olarak mikroskopla hem de bilgisayar destekli semen analiz sistemi ile incelenmiştir. Örneklere eş zamanlı olarak akan hücre ölçer ile sperm DNA hasarı testi, total antioksidan kapasite ölçümü ve Shotgun metagenom analizleri uygulanmıştır. Semen mikrobiyomunun DNA hasarı, antioksidan kapasite ve semen parametreleri üzerine etkisi istatistik olarak incelenmiştir. Bu tez çalışmasında, bildiğimiz kadarı ile literatürde ilk kez, erkek genital sisteminde yenidoğan sağlığını olumsuz yönde etkileme potansiyeli taşıyan Toxoplasma gondii (T. gondii) parazit DNA'sı saptanmıştır. T. gondii'ye ek olarak infertil erkeklerde, bugüne kadar semen parametrelerini etkilediği bilinmeyen pek çok bakteri, mantar, virüs, Archaea ve Lactobacillus türleri bulunmuştur. Sonuçlarımız, mikrobiyotanın infertiliteye olan katkısının varsayılandan çok daha kapsamlı olduğunu düşündürmektedir. Bu nedenle erkek genital sistem sağlığı ve mikrobiyota ile ilgili yüksek gönüllü sayısının katılımıyla gerçekleştirilecek, gönüllülerin partnerlerini, gaita ve idrar örneklerini de kapsayan, hem genetik hem de metabolik analizlerin yapıldığı daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Infertility is the situation where couples are unable to have children despite having unprotected sexual intercourse for a year. There are many genetic and environmental factors underlying infertility, but despite all the examinations, no underlying cause can be found in“normozoospermic infertile”cases, which constitute the majority of infertile men. New testing and treatment methodologies are needed for the diagnosis and treatment of infertility. Studies show that the male genital system microbiota is a new niche that is independent of the intestine and affects semen parameters. Microbiota elements have been found to predispose to sexually transmitted diseases and infertility. The study included 17 fertile and 17 normozoospermic infertile cases aged between 18 and 50 years, with normal semen parameters whose partners were found to have no fertility related issues. Samples were collected by masturbation after 3-7 days of sexual abstinence. Semen parameters were examined both conventionally with a microscope and with a computer-assisted semen analysis system. Sperm DNA damage test by flow cytometry, total antioxidant capacity measurement and Shotgun metagenome analysis were applied to the samples simultaneously. The effect of semen microbiome on DNA damage, antioxidant capacity and semen parameters was statistically examined. In this thesis study, to our knowledge, Toxoplasma gondii (T. gondii) parasite DNA has been detected for the first time in the male genital system, a finding with potential implic. In addition to T. gondii, numerous bacteria, fungi, viruses, Archaea, and Lactobacillus species which had not been previously reported to influence semen parameter. These findings indicate that the contribution of the microbiome to male infertility may be more substantial than previously recognize. large-scale studies involving both partners, as well as stool and urine sampling, in conjunction with genetic and metabolic analyses, are warranted to elucidate the relationship between the male genital tract and the microbiome.