Yapı sektöründe kaldırma ekipmanlarının irdelenmesi ve güvenli kullanımı için öneriler
Investigation of the use of lifting equipments in the construction sector and proposals for safety USE
  1. Tez No: 394033
  2. Yazar: SERAP ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESİN TÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Mühendislik Bilimleri, Public Health, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada; yapı işlerinde kullanılan kaldırma ekipmanlarının güvenli kullanımının kaza öncesi ve kaza sonrasına olan etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla birinci olarak kaldırma ekipmanları sınıflandırılmış, kaza türleri ve kaza nedenleri incelenmiştir. Özellikle son dönemlerde bu alanda gerçekleşen iş kazalarında sıkça karşılaştığımız kule vinçler ayrıca incelenmiştir. İkinci olarak yapı işlerinde kaldırma ekipmanlarından kaynaklanan iş kazalarının ya da kaza etkisinin oluşturacağı şiddetin azaltılabilmesi amacıyla yapılması gerekli sistemsel bir yönetim modeli ve sistemi oluşturan her bir parçanın görev ve sorumlulukları üzerinde durulmuştur. Bununla beraber son dönemde sıkça karşılaşılan kule vinç kazaları irdelenerek kazaların tespit edilebilirliği değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonunda yapı işlerinde kullanılan kaldırma ekipmanlarıyla gerçekleşen iş kazalarında oluşabilecek risklerin önüne geçebilmek adına kazaların maliyetinin bilinmesinin önemi anlatılmış ve kazaların sonucunda oluşan maliyet ile alınacak tedbirlerin gerektirdiği maliyet arasında kaba bir hesap yapılarak, sistemsel çalışmaların yapılmasının önemi ve beraberinde getireceği kazançlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
İn this study, it is investigated the effects of the safe use of the lifting equipments that are used in the construction sectors occured in the occupational accidents. For this purpose, the lifting equipments are classified first, then the types causes of accidents are examined. Especially, in recent years the common occupational accidents by the tower cranes occured in this area are also examined. Secondly, it is focused on the tasks to modal a necessary systemical management reducing the severity of the impacts created by the accidents caused by the lifting equipments and to identify the duties and responsibilities of each pieces forming the system. Finally, the importance of calculating the costs of accidents are told to prevent the work accidents with lifting equipments. Also it is compared the costs of accidents with the budget for occupational safety to interpret the advantages and importence of the the systemical administration and supervision.