Yapı sektöründe kullanılan kule vinçlerle yapılan çalışmalarda oluşan riskler ve alınması gereken güvenlik önlemleri
Risks arising from work done with tower cranes used in construction industry and safety precautions to be taken
- Tez No: 478756
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT AKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, İnşaat Mühendisliği, İstatistik, Accidents, Civil Engineering, Statistics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Yapı Sektöründe Kullanılan Kule Vinçlerle Yapılan Çalışmalarda Oluşan Riskler ve Alınması Gereken Güvenlik Önlemleri Türkiye'de inşaat sektöründeki gelişmeyle beraber kule vinç nedenli yaşanan iş kazaları ve meslek hastalıkları sonucu yaralanan, sakatlanan ve yaşamını yitiren çalışan sayısının arttığı gözlemlenmektedir. İş kazaları ve meslek hastalıklarının önde gelen nedenlerinden en önemlisi sektörde çalışan operatörlerin ve işverenlerin yeterli bilgi ve donanıma sahip olmamasıdır. Bu nedenle sağlıklı bir çalışma ortamı oluşmamaktadır. Bu noktadan hareketle hazırlanan çalışmada kule vinç operatörlerinin iş sağlığı ve güvenliği farkındalık düzeyi ile bu farkındalığa etki eden kişisel özellikler araştırılmıştır. İstanbul'da görev yapmakta olan 121 operatöre anket uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bilgilere göre katılımcıların eğitim-güvenlik ve iş sağlığı-güvenliğinde bilinç düzeyindeki ortalamaları kaderciliğe bırakmadan yüksektir. Eğitim ve güvenlik farkındalığı; yaş, eğitim düzeyi, çalışma süresi, çalışma hayatı boyunca kaza geçirme durumu ve çalışılan iş yerinde iş güvenliği uzmanlarının etkin çalıştığını düşünme durumuna göre farklılaşmaktadır. İş sağlığı ve güvenliğinde bilinç düzeyi ise çalışma süresi, çalışma hayatı boyunca kaza geçirme durumu ve çalışılan iş yerinde yangın önlemlerinin yeterli olduğunu düşünme durumuna göre farklılaşmaktadır. Ölçeğin kaderciliğe bırakma boyutunda ise eğitim düzeyi, çalışma süresi, çalışma hayatı boyunca kaza geçirme durumu, çalışılan iş yerinde kazaya ramak kalma durumu ve kullanılan kaldırma ekipmanlarında kusur olduğunda kullanma durumuna göre farklılaşmalar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Risks Arising From Work Done with Tower Cranes Used in Construction Industry and Safety Precautions to Be Taken It is observed that the number of workers injured, injured and lost their lives due to work accidents and occupational diseases caused by tower crane together with the development in construction sector in Turkey is observed to increase. The most important reasons for occupational accidents and occupational diseases are that operators and employers in the sector do not have adequate knowledge and equipment. For this reason, a healthy working environment does not exist. In this study, the level of awareness of occupational health and safety of tower crane operators and personal characteristics affecting this awareness were investigated. 121 operator surveys were conducted in Istanbul. According to the information obtained from the research, the participants' consciousness of education-safety and occupational health-safety are higher than fathers. Education and security awareness; Age, level of education, duration of work, status of accident during work life, and the situation in which occupational safety experts at workplaces are considered to work effectively. The level of consciousness in occupational health and safety differs according to the duration of the study, the accident situation throughout the working life, and the state of thinking that the fire precautions are sufficient in the working place. In the dimension of leaving the scale to fatalism, differentiations were determined according to the level of education, the duration of the study, the accidents during the working life, the accident at the working place and the use of the lifting equipment.