Kliniğimizdeki preterm doğumların maternal ve fetal sonuçlarının 5 yıllık değerlendirilmesi
Assesment of maternal and fetal results of preterm births in our clinic over A five year period
- Tez No: 394041
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF AĞAÇAYAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Preterm doğum, gebeliğin yaşayabilirlik sınırından sonra ve 37 hafta veya 259 günden önce doğumun gerçekleşmesidir. Preterm doğumlar perinatal morbidite ve mortalitenin en önemli nedenidir. Çalışmamıza, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı kliniğinde Eylül 2010 ile Ağustos 2014 yılları arasında, 24 hafta ile 36 hafta 6 gün arasında doğum yapan 5613 gebeden preterm doğum yapmış 649 hastanın dosyası ve bu gebelikler sonucu doğmuş olan yenidoğanların ilk bir saatlik değerlendirmeleri dahil edildi. Daha önce bir veya daha fazla sezeryan öyküsü olup ek obstetrik bir problemi olmayan hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Veriler hastane elektronik veri tabanından elde edildi. Bu hastalardan, 25'i (%3.85) 18 yaş ve altı, 471'i (%72.57) 19-34 yaş arası, 153'ü (%23.57) 35 yaş ve üzerindeydi. En küçük gebemiz 14 yaşında, en büyük gebemiz 48 yaşındaydı. Daha önce hiç doğum yapmamış 99 gebe (%15.3), bir kez doğum yapmış 95 gebe (%14.6), iki doğum yapmış 89 gebe (%13.7), üç doğum yapmış 44 gebe (%6.8), dört doğum yapmış 45 gebe (% 6.9) beş veya daha fazla doğum yapmış 73 gebe (%11.2) mevcuttu. Çalışmamızda preterm doğum oranı %11.56 olarak bulunmuştur. Preterm doğumların (%25.4) preterm eylem, (%23.7) PPROM (preterm eylem + erken membran rüptürü) nedenli olmuştur. Erken doğumların %50.9'u ise maternal-fetal problemler nedeniyle gerçekleşmiştir. Bu grup içerisinde en fazla hpertansif hastalıklar bulunmaktır (%23.7).
Özet (Çeviri)
Preterm birth is defined as the birth which occurs between the limit of viability and the 37 weeks or 259 days of gestation. Preterm birth is a major cause of perinatal morbidity and mortality. In this study, the clinical data of 649 women (out of 5,613) who had preterm birth between September 2010 and August 2014 at Dicle University Medical School Gynecology and Obstetrics Department and the first neonatal hour of their babies were investigated. The women who had a history of caesarean birth and no additional obstetric problems were excluded from the study. Patient data were retrieved from the electronic databases. The ages of the patients included 25 (3.85%), 35 years (range, 14-48 years). Numbers of previous births were as follows: none, 99 (15.3%); once, 95 (14.6%); twice, 89 (13.7%); three times, 44 (6.8%), four times, 45 (6.9%) and five times or more, 73 (11.2%). Overall preterm birth rate was 11.56%. Most of the births were resulted from maternal-fetal problems (50.9%), followed by preterm labor (25.4%) and preterm labor + preterm premature rupture of membranes (PPROM) (23.7%). Also, hypertensive disease (23.7%) constituted the majority of the maternal-fetal problems.