Acustic radiation force impulse (ARFI) tekniğiyle ölçülen pankreatik elastografinin akut pankreatit tanısındaki değeri
Valuablitiy of pancreatic elastography with acustic radiation force impulse (ARFI) method in diagnosis of acute pancreatitis
- Tez No: 394044
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş ve Amaç: Akut pankreatit birçok sebeplere bağlı gelişebilen, ciddi komplikasyonlara sebep olabilen, erken tanı ve tedavi edilmesi gereken bir tablodur. Çalışmamızın amacı acoustic radiation force impulse (ARFI) tekniğiyle ölçülen pankreatik elastografinin akut pankreatit tanısı ve klinik seyrini belirlemedeki önemini ortaya koymaktı. Materyal ve Metod: Çalışmaya hasta grubu olarak hastanemiz Gastroenteroloji kliniğine akut pankratit tanısı ile yatırılan 108 hasta ve kontrol grubu olarak 50 sağlıklı birey alındı. Hasta grubunun yatışı sırasındaki demografik özellikleri, hastalık hikayesi, fizik muayene bulguları, tam kan, biyokimya sonuçlarıyla beraber hastanede takibi sırasındaki vital bulguları, yapılan tedavi, klinik seyri vegelişen komplikasyonlar progressif olarak kaydedildi. Ayrıca hastaların kliniğe yatışından sonraki ilk 24 saat içinde pankratik elastografileri yapıldı. Kontrol grubunun ise sadece pankreatik elastografileri yapılarak bulgular kaydedildi. Bulgular: Hasta grubunda yaş ortalaması 57.89 ± 1.89 (19-90) olan 79 kadın ( %73), 29 (%27) erkek olmak üzere toplam 108 hasta vardı. Vakaların 79 (%73)'unda biliyer, 24 (%22)'ünde idipatik ve 5 (%4.6)'inde hipertrigliseridemiye bağlı akut pankreatit vardı. İlk yatış sırasında ortalama Ranson skoru 1.81±0.129 (0-4) olarak saptandı. Hastaların klinikte yatış süresi ortalama 7.54±0.5 (2-22) gündü. Vakalarımızın 17 (%15.7)'inde şiddetti akut pankreatit düşünülerek kontraslı dinamik abdomen CT çekildi. Bu 17 vakanın 9'unda değişik derecelerde nekroz saptandı. Hastaların takibi sırasında 4 hipertrigliseridemiye bağlı, 8 idipatik ve 1 biliyer akut pankreatit olmak üzere toplam 13 vakada komplikasyon gelişti. Sadece 1 (%0.9) vaka eks oldu. Kontrol grubunda grubunda yaş ortalamsı 47 ± 2.27 olan, 23 erkek ve 27 kadın olmak üzere toplam 50 hasta vardı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Acute pancreatitis is a serious condition with severe complications that early diagnostic evaluation and therapeutic management is crucial. In this study, we aimed to evaluate the applicability of elastography in the diagnosis and clinical prognosis of pancreatitis. Materials and methods: In this study, 108 patients with acute pancreatitis (Group 1) and 50 patients in control group (Group 2) were included. In Group 1, demographic information, vital signs, history of present illness, physical examination, CBC, and biochemical abnormalitites on initial presentation and vital signs, treatment, and complications during follow-up were noted. In addition, pancreatic elastography were also performed within 24 hours of hospital admission. In control group, only pancreatic elastography were evaluated. Results: The mean age in group 1 was 57.89 ± 1.89 (19-90)( female: 79 ( %73), male: 29 (%27)). The etiology of acute pancreatitis was biliary in 79 cases (%73), idiopathic in 24 cases (%22) and hypertriglicerydemia in 5 cases (%4.6).On initial presentation, the average of Ranson score was 1.81±0.129 (0-4). The mean duration of hospital admission was 7.54±0.5 (2-22) days. In 17 patients (%15.7), contrast- enhanced abdomen CT was performed for severe acute pancreatitis. In 9 of 17 patients, different degree of necrosis was detected. During clinical follow-up, complications were developed in 4 patients with hypertriglyceridemia, 8 patients with idiopathic etiology and 1 patient with biliary causes. Only one patient died 1 (%0.9). In control group (group 2), the average age was 47±2.27 ( male: 23, female: 27).