Pediatrik olgularda göz içi lens implantasyonu sonuçlarımız
Results of intraocular lens implantation in pediatric cases
- Tez No: 664602
- Danışmanlar: PROF. DR. ECE TURAN VURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Afak kalmış veya kataraktlı çocuk hastalarda GİL implantasyonu sonuçlarımızı değerlendirmek. Gereç ve Yöntem: Aralik 2004 ve Ekim 2011 tarihleri arasında SB.Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Kliniğine başvuran afak veya kataraktı olan 30 hastanın 46 gözü çalışmaya alındı. Çalışmaya katılan olgular postop görme keskinliği, sferik ve silendirik ölçümleri ve gelişen komplikasyonlar açısından değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya katılan olguların yaşları 12 -180(ortalama 71,63±53) aydı. Olguların takip süreleri 1-60(ortalama10,77±12,74) ay idi. Olguların %34,8 (n=16) afak, %39,1 (n=18) konjenital katarakt, %15,2 (n=7) lens subluksasyonu ve %10,9 (n=5) travmatik katarakt şeklinde idi. Olguların %39,2'sına(n=18) lens ekstraksiyonu + kapsül kesesi içine GİL implantasyonu, %13,0'üne (n=6) skleral fiksasyon GİL implantasyonu, %13,0'üne(n=6) sulkus sekonder GİL implantasyonu, %10,9'una (n=5) lens ekstraksiyonu + kapsül kesesi içine GİL implantasyonu+Cionni halkası, %8,7'sine (n=4) lens ekstraksiyonu + sulkus GİL implantasonu,%4,3'üne (n=2) ön kamaraya sekonder iris Claw lens implantasyonu, %4,3'üne(n=2) kapsül kesesi içine sekonder GİL implantasyonu, %2,2'sine(n=1) skleral fiksasyon+iridoplasti, %2,2'sine (n=1) skleral fiksasyon GİL implantasyonu + trabekülektomi ve %2,2'sine(n=1) lens ekstraksiyonu + skleral fiksasyon GİL implantasyonu yapıldı. Postop sferik ölçümleri -1,75-8,50 (ortalama 2,77±2,60) D,silindirik ölçümleri -9,25-0,50( ortalama 2,41±1,95)D olarak ölçüldü. Olguların %15,3'ünde DEİGK'i 2 sıra ve üzeri arttı, %17,4'ünde değişmedi veya 1 sıra arttı, %4,3'ünde azaldı. Olguların % 26,1'inde erken dönemde, %30,4'ünde geç dönemde komplikasyon izlendi. Sonuç: Çalışmamızın sonunda pediatrik grupta GİL implantasyonu sonuçlarımızı güvenli, başarılı olarak bulduk. Ancak görme keskinliği sonuçlarımız tüm dünyada olduğu gibi hala tatminkar değildir. Etkin amliyopi tedavisi ile dahi iyi sonuçlar elde etmenin mümkün olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate our results of IOL implantation in children with aphakia or cataracts. Material and Methods: Between December 2004 and October 2011, Ministry of Health Haydarpaşa Numune 30 patients with aphakia or cataract who applied to Education and Research Hospital Eye Clinic 46 eyes of the patient were included in the study. Postoperative visual acuity of the subjects participating in the study, was evaluated in terms of spherical and cylindrical measurements and developing complications. Results: The ages of the patients participating in the study were 12-180 (mean 71.63 ± 53) months. The follow-up period was 1-60 (mean 10.77 ± 12.74) months. n 39.2% of the cases (n = 18) lens extraction + capsuler bag IOL implantation, scleral fixation IOL implantation in 13.0% (n = 6), secondary sulcus IOL implantation for 13.0% (n = 6), lens extraction for 10.9% (n = 5) + IOL implantation in the capsuler bag lens + Cionni ring, for 8.7% (n = 4) lens extraction + sulcus IOL implantation, iris Claw secondary to 4.3% (n = 2) anterior chamber lens implantation, secondary IOL implantation in 4.3% (n = 2) capsuler bag, Scleral fixation + iridoplasty for 2.2% (n = 1), scleral fixation IOL implantation + trabeculectomy for 2.2% (n = 1) and 2.2% (n = 1) lens extraction + scleral fixation IOL implantation was performed. Postop spherical measurements were -1.75-8.50 (mean 2.77 ± 2.60) D), the cylindrical measurements were -9.25-0.50 (mean 2.41 ± 1.95) D. Of cases in 15.3%, the BCVA increased by 2 lines or more, in 17.4% it did not change or increased 1 line and it decreased in 4.3% of patients. In 26.1% of the cases in the early period, in 30.4% in the late period complications were observed. Conclusions: In conclusion, in the pediatric group, the IOL implantation were safe, and successful. However, our visual acuity results are still is not satisfactory. It is possible to achieve good results with effective amblyopia treatment.