Obstrüktif uyku apne sendromlu hastalarda arteriyel stiffness indeksi ve 24 saatlik idrarda katekolamin yıkım ürünleri değerlendirilmesi
Obstructive sleep apnea syndrome patients arterial stiffness index and 24 hours urinary catecholamine degradation product evaluation
  1. Tez No: 394052
  2. Yazar: HATİCE İLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN KEMAL TUZCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş ve amaç: Uyku apne sendromunda gece uykuda apneler, uyku bölünmeleri, hipoksemi, solunum güçlüğü meydana gelmektedir. Bu durum kişide stres oluşturup kanda stres faktörlerini, katekolaminleri arttırıyor olabilir. Yaptığımız bu çalışmada OSAS ve OSAS saptanmayan kişilerde 24 saatlik ambulatuar kan basıncı, arteriyel stiffness indeks ve idrar katekolamin yıkım ürünlerinin farklı olup olmadığını saptamayı amaçladık. Materyal - metod: Ocak 2012 ile Temmuz 2014 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi endokrin bölümünde yatan veya polikliniğe başvuran horlama, gündüz uyku hali, tanıklı apne gibi OSAS semptomları bulunan uyku laboratuvarında yatmış kişiler çalışmaya alınmıştır. Otuz beş OSAS saptanan hasta ile OSAS saptanmayan yirmi altı kişi araştırmaya dahil edilmiştir. Çalışmada 24 saatlik ambulatuar kan basıncı, arteriyel stiffness indeks, idrarda katekolamin yıkım ürünleri, BMI, insülin, glikoz, HOMA- IR ve lipid parametreleri araştırıldı. İstatistiki analizde independent-t test, ki-kare test ve pearson korelasyon testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: At the sleep apnea syndrome while sleeping in the night, it gives rise to apnea, hipoksemi and difficulty with breathing. This situation, generating stres with the person, may rise stres factors, cathecolamins within blood. İn this study we have done, we intended to detect if there was any difference of ambulatory blood pressure for 24 hours, arterial stiffness index and urine cathecolamins with the people who weren't detectet OSAS and OSAS. Material and Method: Between january 2012 and julay 2014, people who slept in Endokrin Section in Dicle University and who headed for polyclinics for hypertension and obesity and whom we detected OSAS symptoms like snoring, sleepiness in the day-light, witnessed apnea, who slept in sleeping laboratories have been taken into study. Thirty five patients who were detected OSAS and twenty six patients who were note detected OSAS were included in the research. In the study ambulatory blood pressure for 24 hours, arterial stiffness index, cathecolamin devastating products in urine, BMI, insuline, glucose, HOMA-IR and lipid parametres were searched. In the statical analysis, independent- t test, ki-kare test and pearson corelasyon was used.