Obstruktif uyku apne sendromlu hastalardaki metabolik sendrom ve CPAP tedavisi
The investigation of metabolic syndrome in patients with obstructive sleep apnea syndrome and the efficacy of CPAP treatment
  1. Tez No: 289070
  2. Yazar: MEHMET HAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmada, metabolik sendrom tanısı konulan OUAS'lu hastalardaki CPAP tedavisi ile oluşan metabolik sendrom parametrelerinde gözlenen değişiklikleri araştırmayı amaçladık.Materyal ve metod: CPAP tedavisi alan MS'lu 22 hastaların arşiv dosyalarından yapılmış olan kontrollerinde metabolik sendromla ilişkili laboratuvar değerlerinde (tansiyon arteriyel, açlık kan şekeri, HDL, trigliserid, bel çevresi ölçümü) tedavi öncesi rutin ölçümlere göre tedavi sonrası ne kadar değişme olduğu retrospektif olarak karşılaştırıldı ve istatistiksel olarak anlamlı olup-olmadığı araştırıldı.Bulgular: 2010-2011 yılları arasında uyku laboratuvarına yatan 300 hastanın dosyaları incelendiğinde, IDF-2005 kriterlerine göre 88 hastada metabolik sendrom tesbit edildi.(%29.3).63'ü erkek (%71.6), 25'i kadındı. (%28.4).66 hasta (%75) hiçbir tedavi uygulamazken, 22 hasta (%25) CPAP tedavisi uygulamıştır. CPAP tedavisi sonrası 22 hastanın 11'inde (%50) metabolik sendrom ortadan kalkmıştır.Çalışmaya alınan 88 hastanın yaş ortalaması; 49.61 ± 9.72 yıl olup VKİ otalaması ise; 33,06±5.73 m2/kg bulundu. Hastalar tedavi yöntemlerine göre CPAP tedavisi alan (22 hasta) ve CPAP tedavisi almayan (66 hasta) olmak üzere önce iki gruba ayrıldı. AKŞ tedavi alan erkeklerde azalma eğiliminde iken(p>0.05), kadınlarda hafif artmış olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the metabolic syndrome (MS) in patients with obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) and the efficacy of continous positive airway pressure (CPAP) treatments on the parameters of metabolic syndrome.Materials and Methods: The 300 patients diagnosed as OSAS between 2009 and 2010 were included to the study and their data were investigated to fınd out MS retrospectively. The demographic properties, polysomnografic data and laboratory results which were used to diagnose MS were recorded. The patients were diveded into two groups; Group 1: treated with CPAP at least six months and Group 2: had no treatments. We investigated the efficacy of CPAP treatment on the parameters of MS (blood glucose, blood pressure, HDL and triglyceride) with the improvements of polysomnographic parameters.Results: Eighty-eight (63 men/ 25 women) of 300 OSAS patients were diagnosed as metabolic syndrome due to the criteria of IDF-2005. The mean age of them were 49.61 ± 9.72 years, and the mean BMI was 33,06±5.73 m2/kg. Only 22 of them (25%) were using the treatment of CPAP. At the end of the six month, it was found that 11 of them (50%) had been free of MS. The level of blood glocouse was decreased in men at Group 1 (p>0.05), however it was slightly increased in women. Tyriglycerides were decreased at both women and men .(p>0.05).