Ambliyopi olgularında maküla kalınlığının optik koherens tomografi ile değerlendirilmesi
To evalute the macular thicknesses in amblyopia measured by using optical coherence tomography
  1. Tez No: 394067
  2. Yazar: SUAT ALTINDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMED ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Amaç: Bir gözü ambliyop olan hastaların, ambliyop olmayan diğer gözlerinin maküla kalınlığını mukayese edilerek, maküla da yapısal değişiklikleri belirlemek ve optik koherens tomografinin erken tanı aracı olarak değerini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Şaşılığa bağlı ambliyopisi olan 27 göz grup 1, anizometropiye bağlı ambliyopisi olan 18 göz grup 2 ve ambliyopisi olmayan 45 göz ise grup 3 olarak sınıflandırıldı ve kendi aralarında mukayese edilerek değerlendirildi. Tüm olgularda tam bir oftalmolojik muayeneye ek olarak optik koherens tomografi ile maküla kalınlığı analizi yapıldı. Bulgular: Grup 1 ile kontrol grubu karşılaştırıldığında santral maküla kadran kalınlığında, istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p=0,01). Süperior maküla kadranı, inferior maküla kadranı, nazal maküla kadranı ve temporal maküla kadranları arasında ise istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Purpose: To measure and compare macular thicknesses(MT) in patients that have amblyopia and unamblyopia eyes with optical coherence tomography (OCT) and to define OCT as a early diagnosis tool. Material-Method: 27 patients having amblyopia associated strabismus classified as grup 1, 18 patients having amblyopia associated anisometropia classified as grup 2 and 45 healthy volunteers classified as group 3 were enrolled into the study. All participants were underwent into the full ophtalmological examination and were measured MT by OCT. Results: There was a statistical significance between control group and group 1. (p=0,01)But there was not statistical significance between areas as we divided the macular thicknesses four quadrants. (supeiror macular-temporal macular-inferior macular-nasal macular). if we compare group 2 and control group there was statistical significance in temporal quadrants. (p=0,041). And there was not significantly difference between the other quadrants and central macula thicknesses.