Kırıkkale il merkezinde adölesan skolyozu prevelansı
Adolescent scoliosis in the province in prevalence
  1. Tez No: 394069
  2. Yazar: YUSUF YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELEM İNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Sağlıklı bir kişide vertebralar frontal ve transvers düzlemlerde nötral pozisyonda yer alırlar. Skolyoz, vertabranın asimetrik deformasyonu ile birlikte vertebral kolonun frontal planda laterale deviasyonu olarak açıklanan gövdenin 3 boyutlu kompleks deformitesini ifade etmektedir. İdiyopatik skolyoz normal sağlıklı bir çocukta zamanla, fark edilmeden ortaya çıkarak, iskelet gelişimiyle birlikte ilerlemektedir. Skolyoza erken dönemde tanı konularak tedaviye geçilmesi durumunda büyük ölçüde ilerlemesi önlenebilmektedir. Erken tanıda en sık kullanılan yöntem olan okul taramalarının uygunluğu onaylanmıştır. Dünya genelinde yapılan okul taramalarında skolyoz prevelansı %0.2-%3 gibi geniş sınırlar içerisinde bulunmuştur. Skolyozda erken tanı koymak için yapılan okul taramaları, skolyozun ilerlemesinin önlenmesi ve cerrahi girişimsiz tedavi imkanı sağlanması açısından çok önemlidir. Bu çalışmanın amacı, Kırıkkale İl Merkez'inde ilköğretim okullarında okuyan 10-13 yaş arasındaki çocuklarda skolyoz prevalansının belirlenmesidir. Bu araştırmada, Kırıkkale İl Merkez'i sosyoekonomik açıdan 6 bölgeye ayrılarak, tabakalı küme örneklem yöntemiyle örneklem alındı. Çalışmaya alınan öğrenci sayısı 2355 idi. Muayenede Adam's testi, vertebra palpasyonu, yürüyüş ve asimetri değerlendirildi. Adam's öne eğilme testi olumlu olan 68 öğrenciden 52'si radyolojik değerlendirme için hastanemize başvurdu. Hastanemize başvuran öğrencilerin anteroposterior spinal radyografileri Cobb yöntemiyle ölçülerek değerlendirildi ve 32 öğrenciye skolyoz tanısı kondu. Skolyozlu olguların radyografik değerlendirilmesinde saptanan ortalama Cobb açısı değeri 10.22°±5.39° olup, 6° ile 26° arasında değişmekteydi. Ailelerin eğrilik hakkında farkındalığı sorgulandığında Cobb açısı 20° üzerinde olan 2 öğrencinin ailesi hariç, diğer ailelerden hiçbirisi eğriliğin farkında değildi. Prevalans değeri kızlarda %2.23, erkeklerde %0.56 olup, kızlarda erkeklere göre 3.6 kat daha fazla görüldüğü saptandı. Skolyoz tespit edilen hastaların beden kitle indeksine (BKİ) göre; %65.6'sı zayıf, %31.2'si normal, %3.1'i ise fazla kilolu grupta yer almakta idi. Kız cinsiyet ve BKİ
Özet (Çeviri)
ABSRTRACT The Prevalance of Scoliosis of Adolescent in Kirikkale Provincial Center Vertebrae are located in a neutral position in the frontal and transverse planes in a healthy individual. Scoliosis represents a 3-dimensional complex deformity of the body that is described as asymmetric deformation of the vertebrae with lateral deviation of the vertebral column in the frontal plane . Idiopathic scoliosis in normal healthy child in time, emerges unnoticed, is proceeding with the skeletal development. In case of scoliosis diagnosis and early initiation of treatment, progress can be largely avoided. The use of the most commonly used school screening method for early diagnosis of the scoliosis was appropriate. The prevalence of scoliosis in school screening has been determined across the world within wide limits to as 0.2% to 3%. School scoliosis screening for early diagnosis is very important for prevention progression of scoliosis and provides treating without surgical intervention. The aim of this study is determining prevalance of scoliosis in 10-13 years student in primary schools in Kırıkkale Provincial Center. In this study, 9 of the 26 primary schools in the province in was selected by multistep stratified cluster sampling method determined. The number of students who were enrolled in the study is 2355. Adam's test examination, palpation of the spine, walking and asymmetry were evaluated. Adam's forward bend test is positive within 52 of the 68 students were admitted to the hospital for radiological evaluation. Anteroposterior spinal radiographs of the students who admitted to our hospital, were assessed by measuring the Cobb method and 32 students diagnosed with scoliosis. The radiographic evaluation of patients diagnosed with scoliosis Cobb angle average value is 10.22°±5.39°, ranged from 26 ° to 6 °. Families were asked awareness of the curvature and Cobb angle greater than 20 °, except for two students of the family was not aware of other curvature. The prevalence of scoliosis in girls and boys were 2.23% and %0.56 respectively, that were more commonly 3.6 times in girls. According to BMI of the student with scoliosis, 65.6% of them were underweight, 31.2% were normal weight and 3.1'is%. were overweight. Female gender and BMI