Sağlıklı bireylerde yaşın subfoveal koroid kalınlığına etkisi
The effect of age on subfoveal choroidal thickness in healthy subjects
- Tez No: 394077
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN OKUDAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Optik koherens tomografi (OKT) cihazının teknolojik açıdan gelişmesi ile koroidin ayrıntılı değerlendirilmesi mümkün hale gelmiştir. Bu çalışmada sağlıklı bireylerde subfoveal koroid kalınlıklarının spektral domain-OKT (SD-OKT, Spectralis, Heidelberg Mühendislik, Almanya) cihazı ile değerlendirilmesi ve yaş faktörünün koroid kalınlığı üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Yüz altmış dokuz emetrop sağlıklı bireyin ayrıntılı oftalmolojik muayenesi yapıldıktan sonra SD-OKT ile subfoveal koroid kalınlıkları ölçüldü. Koroid kalınlığı, santral foveal bölgede hiperreflektif retina pigment epitelinin arka sınırı ile koroid-sklera bileşkesi arasındaki mesafe olarak aynı operatör tarafından ölçüldü. Olgular yaş aralıklarına göre 5 gruba ayrıldı; Grup 1 (n=42): 18-29 yaş, Grup 2 (n=34): 30-39 yaş, Grup 3 (n=33): 40-49 yaş, Grup 4 (n=34): 50-59 yaş, Grup 5 (n=26): 60 yaş ve üzeri.
Özet (Çeviri)
Purpose: Recently, detailed evaluation of the choroid has become possible with the improvement of the technology of optical coherence tomography (OCT). The aim of the study was to determine subfoveal choroidal thickness of healthy subjects using spectral-domain OCT (SD_OCT, Spectralis, Heidelberg Engineering, Germany) and evaluate the effect of age on subfoveal choroidal thickness measurements. Materials and Methods: One hundred sixty nine emmetropic healthy subjects underwent a detailed ophthalmological examination and subfoveal choroidal thickness was measured using SD_OCT. The choroidal thickness was measured by the same operator as the distance between the posterior border of hyperreflective retinal pigment epithelium and choroidal-scleral junction under central foveal region. The subjects were divided into 5 groups according to age; Group 1 (n = 42): 18-29 years, group 2 (n = 34): 30-39 years, group 3 (n = 33): 40-49 years, group 4 (n = 34): 50-59 years, group 5 (n = 26): 60 years and over.The choroidal thickness values were compared among age groups using ANOVA test and the correlation between subfoveal choroidal thickness and age was evaluated using Pearson's correlation test. P value less than 0.05 was accepted as statistically significant.