Farklı yaş gruplarındaki sağlıklı bireylerde L testinin tekli ve ikili görev performanslarının karşılaştırılması
The comparison of single and dual task performances on healthy individuals from different age groups
  1. Tez No: 605861
  2. Yazar: CEMİLE BAFLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT EREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmanın amacı L Test'in sağlıklı biraylerde tekli ve ikili görev performanslarının karşılaştırılmasıdır. Çalışma Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yaşayan 3 farklı yaş grubundaki sağlıklı bireylerle yapıldı. Birinci yaş grubu 30-39 yaş (Grup 1), ikinci yaş grubu 40-49 yaş (Grup 2) ve üçüncü yaş grubu 50-65 yaş (Grup 3) aralığında olup toplam 93 katılımcı çalışmaya dahil edildi. Katılımcıların yaş ortalaması 45,78±10,02 yıldı. Çalışmada katılımcıların mental fonksiyonlarını değerlendirmek için Stroop Test kullanıldı. Katılımcıların tekli ve ikili görev performansını karşılaştırmak için L test 3 farklı şekilde kullanıldı. Birincisinde L test herhangi bir ikincil görev verilmeden yapıldı (L Testtekli). İkincisinde L test motor görev ile birlikte ( L testmotor ) ve son olarak kognitif görev ile birlikte (L testkognitif ) yapıldı. Gupların Stroop test sonuçlarına göre yaşın ilerlemesiyle birlikte kognitif performanslarda azalma olduğu belirlendi (p˂0,05). L testinin hem tekli hem de ikili görev performansları karşılaştırıldığında; hem motor hem de kognitif performansla birlikte yapılan ikili görev en fazla Grup 3'ün performansını düşürdüğü belirlendi (p˂0,05). Çalışmanın sonucunda L test tekli ve ikili görev performanslarının yaştan ve genel mental fonksiyonlardan etkilendiği bulundu.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to compare healthy individuals' single and dual task performances. The current study has been conducted in Northern Cyprus and healthy individuals from 3 different age groups were recruited as participants. In total, there were 93 individuals who participated in this study. The age range of participants in Group 1 was 30-39. In Group 2, it was 40-49 and for the Group 3, age range was 50-65. The mean age of the participants was 45,78 +- 10,02. Stroop Test was used in order to measure the mental functions of individuals. As another measurement, L Test was used in 3 different versions to compare the single and dual task performances of the participants. In the first L Test, participants completed only one task(L Testsingle). However, in the second L Test, participants were required to complete the test with an additional motor task (L Testmotor). In the third and the last L Test, participants completed the test with an additional cognitive task (L Testcognitive).