Açık kalp cerrahisi uygulanan hastalarda arteriyel çıkış ve venöz giriş kan ısısı ile rektal ısı ve nazofarengeal ısı arasındaki fark değerlendirmesi
Evaluation of the difference between arterial output and venos return blood temperature, rectal temperature and nasopharyngeal temperature in patients that underwent open heart surgery
  1. Tez No: 658930
  2. Yazar: RAHİME AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ACIPAYAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Kanlanması daha fazla olan beyin, karaciğer, böbrek gibi organlar; kanlanması göreceli olarak daha az olan kas, yağ, cilt gibi dokulara göre daha hızlı soğuyup daha hızlı ısınmaktadırlar (1). Bu nedenle hastaların soğutulması, sıcaklığın sürdürülmesi ve yeniden ısıtmanın gereksinimlerini yönetmek; soğuma ve ısınmanın homojen olup olmadığının gözlemlenebilmesi için birden fazla sıcaklık monitörizasyonuna ihtiyaç duyulmaktadır. İntraoperatif sıcaklık stratejisi genellikle preoperatif olarak cerrah, perfüzyonist ve anestezi uzmanı tarafından planlanır. Sıcaklık stratejisinin (hafif, orta veya şiddetli hipotermi, normotermi vs) seçimi genellikle kalp cerrahisinin türü ile ilgilidir. Açık kalp cerrahisi sırasında birçok merkezde rutin olarak rektal ve nazofarengeal ısı kullanılmaktadır.Yapacağımız çalışmadaki amacımız açık kalp cerrahisi uygulanan hastalarda cerrahi prosedür sırasında ve sonrasında yapılan ısı monitorizasyonlarını kayıt ederek arteriyel çıkış ve venöz giriş kan sıcaklığı ile rektal ve nazofarengeal ısı ölçümleri aralarındaki bağıntıyı belgelemek ve bu sayede invaziv ölçüm olan rektal ve nazofarengeal ısı yerine arteriyel çıkış ve venöz giriş ısılarının kullanılabilirliğinin gösterilmesini sağlamaktır. Ocak 2017 ile Ekim 2019 tarihleri arasında kliniğimizde açık kalp cerrahisi yapılan 100 hasta retrospektif olarak incelenerek çalışmaya dahil edilecektir. Hastalara açık kalp cerrahisi sırasında rutin olarak nazofarengeal ve rektal ısı monitorizasyonu ile ilk ısı değeri kaydedildilecektir. Arteriyel çıkış ve venöz giriş kan sıcaklığı ise kardiyopulmoner bypass (KPB) başlangıcından itibaren 10 dakikada bir kayıt edilecektir. Tüm ısı değerleri KPB başlangıcından itibaren KPB'dan ayrılma işlemi bitene kadar her 10 dakikada bir ölçülerek kaydedildilecektir. Kalp akciğer makinesinden ayrılan hastaların yoğun bakıma transferi sağlanıncaya kadar rektal ve nazofarengeal ısı ölçümleri kaydedilmeye devam edilecek. Elde edilen veriler istatistik olarak karşılaştırılacaktır. Araştırmaya retrospektif olarak incelenen 100 hasta dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Organs such as the brain, liver, and kidney with higher blood supply cool faster and warm faster than tissues such as muscle, fat, and skin with relatively less blood supply (Davis et al. 1977) (1). Therefore, more than one temperature monitoring is required to observe whether the cooling and heating are homogeneous, managing the cooling of patients, maintenance of temperature and reheating requirements. Intraoperative temperature strategy is usually planned preoperatively by the surgeon, perfusionist and anesthesiologist. The choice of temperature strategy (mild, moderate or severe hypothermia, normothermia, etc.) is usually related to the type of cardiac surgery. Rectal and nasopharyngeal temperature is routinely used in many centers during open heart surgery. Our aim in our study is to document the relationship between arterial output and venos return blood temperature and rectal and nasopharyngeal temperature measurements by recording the temperature monitorisations performed during and after the surgical procedure in patients undergoing open heart surgery, and thus, showing the possible use of arterial output and venos return temperature, instead of the invasive rectal and nasopharyngeal temperature measurement. 100 patients who underwent open heart surgery in our clinic between January 2017 and October 2019 will be retrospectively reviewed and included in the study. During open heart surgery, the first temperature value will be recorded by routine nasopharyngeal and rectal temperature monitoring. Arterial output and venos return blood temperature will be recorded every 10 minutes from the beginning of cardiopulmonary bypass (CPB). All temperature values will be measured and recorded every 10 minutes from the beginning of the CPB until the separation from the CPB is completed. Rectal and nasopharyngeal temperature measurements will continue to be recorded until the patients who leave the heart-lung machine are transferred to intensive care. The data obtained will be compared statistically. Retrospectively analyzed 100 patients were included in the research.