Akneli hastalardaki bel çevresi, bel/kalça oranı ölçümleri ile adipoz doku hormonlarından chemerin, visfatin ve omentin-1 kan düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of blood levels of chemerin, visfatin and omentin-1 from adipose tissue hormones with measurements of waist circumference and waist / hip ratio
  1. Tez No: 394080
  2. Yazar: ZEHRA AYÇA TUĞRUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Akne vulgaris, pilosebase foliküllerin inflamasyonu ile ortaya çıkan kronik bir deri hastalığıdır. Etyopatogenezi tam net aydınlatılamamış olmakla birlikte, akne patogenezinde rol alan faktörler; artmış sebum üretimi, foliküler keratinizasyon, bakteriyel kolonizasyon ve inflamasyon olarak dört ana başlıkta incelenmektedir. Suçlanan diğer faktörler arasında mekanik obstrüksiyon, artmış hormonal aktivite, stres, kozmetik ve emolyentler ile bazı ilaçlar yer almaktadır. Etyopatogenezde rolü olduğu düşünülen diyet ile ilişkili olarak ise, özellikle yüksek glisemik indekse sahip batı tipi diyet ile beslenmenin, insülin direnci üzerinden inflamasyon ve sebum üretiminde artışa neden olarak akne oluşumunu artırdığı gözlenmiştir. Son yıllarda, özellikle yeme alışkanlığındaki değişikliklere bağlı karşımıza çıkan obezite ve obeziteye bağlı hastalıklarda artış ile birlikte adipoz dokunun da bazı immünolojik ve inflamatuar fonksiyonlara sahip olduğu anlaşılmıştır. Adipoz dokudan salınan bazı adipositokinlerin proinflamatuar özellikte olduğu ve insülin direncinde artışa yol açarak çok sayıda metabolik hastalığa neden olduğu gösterilmiştir. Sunulan çalışmada, artmış insülin direncinin akne oluşumu üzerine etkisi ile abdominal obezite ve adipoz doku hormon ve sitokinlerinin insülin direnci ile olan pozitif ilişkisine dayanarak; akneli hastalardaki bel çevresi ölçümü, bel/kalça oranı ile adipoz doku hormonlarından chemerin, visfatin ve omentin-1 kan düzeylerinin belirlenmesi ve aralarındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya akne vulgaris tanısı alan ve akne şiddeti Global Akne Derecelendirme Sistemi ile belirlenen 80 hasta ile akne öyküsü olmayan 80 kontrol hastası dahil edildi. Katılımcıların bel çevresi, bel/kalça oranı, visfatin, omentin, chemerin, IL-6, TNF-a, glukoz, lipit profili, insülin ve HOMA-IR değerleri ölçüldü. Her iki grup arasında yaş, cinsiyet, BMI, bel çevresi ölçümleri, glukoz, insülin ve HOMA-IR değerlerinde anlamlı farklılık saptanmazken, bel/kalça oranları akneli grupta daha düşük bulundu. Lipid profiline göre, her iki grup arasında trigliserid değerlerinde anlamlı farklılık saptanmazken, kolesterol ve LDL değerleri akneli grupta anlamlı olarak daha düşük; HDL değerleri ise akneli grupta anlamlı olarak daha yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Acne vulgaris is a chronic skin disease which develops with inflammation of pilosebase follicles. Although the pathogenesis of acne is not clearly understood, primary factors to play major roles in the pathogenesis of acne are examined under four main headings as increased sebum production, follicular hyperkeratinization, bacterial hypercolonization and inflammation. Accused such other factors are located as mechanical obstruction, increased hormonal activity, stress, cosmetics and emollients and some drugs. As related to diet which is considered playing role in etiopathogenesis of acne, particularly, it was observed that glycemic-indexed high western diet increased acne by leading to increase in sebum production and inflammation over insulin resistance. ars, with the obesity which especially appears due to changes in eating habits and increase in obesity-related disease, it is understood that adipose tissue has many immunological and inflammatory functions. It has been shown that some adipocytokines which released by adipose tissue are releated with inflammation and lead to many metabolic diseases by causing increase in insulin resistance. The aim of this study was to evaluate, to assess waist circumference measurement, waist/hip rate and chemerin, visfatin and omentin-1 blood levels of adipose tissue hormones in patients having acne by depending on effect of increases insulin resistance on acne formation and positive relation of abdominal obesity and adipose tissue hormone and cytokines with insulin resistance. A total of 80 acne patients included in the study, and their acne severity was quantified by the Global Acne Grading System (GAGS). The control group consists of 80 people who have no history of acne. The waist circumference measurement, waist/hip ratio, chemerin, visfatin, omentin-1, TNF-, IL-6, glucose, lipid profile, insülin blood levels and HOMA-IR values of prticipants were assessed. There is no significantly difference between two groups about age, gender, BMI, waist circumference measurement, glucose, insülin and HOMA-IR values, but waist/hip ratio was found lower in acne patients. According to the lipid profile, there is no significantly difference between two groups about triglyceride levels, but cholesterol and LDL levels were significantly lower in acne patients; HDL levels were significantly higher in acne patients.