11-deoksikortizol ölçümünde immunoassay ve sıvı kromatografi-tandem kütle spektrometre (LC-MS/MS) metodlarının karşılaştırılması
Comparison of Immunoassay and Liquid Chromatography-Tandem Mass Spectrometry (LCMS/MS) Methods in the Measurement of 11-Deoxycotisol
  1. Tez No: 394095
  2. Yazar: HATİCE BARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
11-deoksikortizol (Compound S) glukokortikoidlerin sentezinde aradaki bir steroid hormondur. 11-deoksikortizol, 17-alfa-hidroksiprogesteronun (17-OHP) 21-hidroksilasyon ile adrenal kortekste sentezlenir. CYP11B1 (P450c11) 11-beta-hidroksilaz aktivitesiyle 11-deoksikortizolü kortizole dönüşümünü katalizler. Serum veya plazma 11-deoksikortizol ölçümleri 11-beta-hidroksilaz eksikliğini tespit etmek için ya da metirapon testinin parçası olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada serum 11-deoksikortizol ölçümü için yeni bir sıvı kromatografi-tandem kütle spektrometre (LC-MS/MS) yöntem geliştirilmiş, geçerli kılınmış ve bu yöntem radyoimmünoassay (RIA) ve enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) yöntemleriyle karşılaştırılmıştır. 11-deoksikortizol rutin tesbitinde kararlı-izotop-işaretli internal standard (IS) ile beraber LC-MS/MS kullanılmıştır. Buradan elde edilen değerler RIA ve ELISA yöntemleriyle karşılaştırılmıştır. 11-deoksikortizol için 0.78, 12.5 ve 100 µg/L derişimlerinde gün içi yüzde varyasyon katsayısı (%CV) sırasıyla 6.6, 4.3 ve 5.3 olarak bulunmuştur. 11-deoksikortizol için LC-MS/MS yöntemin deteksiyon limiti
Özet (Çeviri)
The 11-desoxycortisol (compound S) is an intermediate steroid in the glucocorticoids biosynthesis. 11-desoxycortisol is synthesized in the adrenal cortex by 21-hydroxylation of 17-alpha-hydroxyprogesterone (17-OHP). CYP11B1 (P450c11) catalyzes the conversion of 11-desoxycortisol to cortisol via its 11-beta hydroxylase activity. Serum or plasma 11-desoxycortisol measurements are used to detect 11β-hydroxylase deficiency or as part of the metyrapone stimulation test. In this study, A new liquid chromatography-tandem mass spectrometry (LC-MS / MS) method was developed, validated for measuring serum 11-desoxycortisol. The Developed method was also compared with two immunassay methods which are radioimmunoassay (RIA) and enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) . We used LC-MS/MS for determination of 11-desoxycortisol with a stable-isotope-labeled internal standard. The values we obtained by LC-MS/MS compared with RIA and ELISA methods. The interassay Coefficient of Variation (CV) for 11-desoxycortisol were 6.6%, 4.3% and 5.3% at 0.78, 12.5 and 100 µg/L, respectively. The detection limit of the LC-MS/MS method was