Sağlık kurumlarında iş tatmini ve örgütsel bağlılık tutumlarının psikolojik dayanıklılıktaki rolü
Job satisfaction and organizational commitment in health institutions role in the resilience of
  1. Tez No: 394101
  2. Yazar: MURAT ALNAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEŞE ÇAPRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Araştırmada kapsamlı bir yazın taraması yapılmış; İş tatmini, örgütsel bağlılık tutumlarının ve psikolojik dayanıklılığın neleri ifade ettiği, etkileyen faktörler, çalışanlar ve organizasyonlar üzerinde oluşturduğu neticeler tespit edilmiştir. İş tatmini ve Örgütsel bağlılık tutumlarının psikolojik dayanıklılık üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Araştırmanın amacı hemşirelerin, sağlık görevlilerinin, iş tatmini ve örgütsel bağlılık tutumlarının psikolojik dayanıklılıktaki rolünü analiz etmektir. Kolayda örnekleme tekniğiyle örneklem seçilmiştir. Çalışma evreni 2014 Şubat ayı ve 2014 Mart ayında İzmir il merkezi, Denizli il merkezi, Aydın il merkezi, Nazilli ilçe merkezinde faaliyet gösteren hemşireler ve sağlık görevlileri oluşturmaktadır. Araştırmanın katılımcıları 290 sağlık personelinden oluşturmaktadır. Araştırmada bilgiler anket yöntemi ile elde edilmiştir. İş Tatmin ölçeği ve Örgütsel Bağlılık Ölçeği, Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği III-R Ölçeği kullanılmıştır. Toplanan bilgiler yapısal eşitlik modellemesi Lisrel 8.80 istatistik yazılımı ile çözümlenmiştir. Yapısal eşitlik modellemesinde değişkenler arası ilişkilerde iş tatmini değişkeninin psikolojik dayanıklılık değişkenini doğrudan etkilediği görülmüş.
Özet (Çeviri)
In the study conducted a comprehensive literature review; Job satisfaction, organizational commitment and resilience of the attitudes expressed what the influencing factors, employees and organizations that build on the results were identified. Job satisfaction and organizational commitment were assessed its impact on the attitudes of resilience. The aim of the research nurses, medics, job satisfaction and organizational commitment to analyze the role of the resilience of attitude. The sample is selected by simple sampling techniques. The universe of February 2014 and March 2014 in Izmir province, the center of Denizli, Aydın province, Nazilli constitute nurses and medics operating in the district. The participants are from 290 health personnel. In this study, information was obtained by questionnaire method. Job Satisfaction and Organizational Commitment Scale Scale, the Resilience Scale III-R scale was used. The information collected by making structural equation modeling, were analyzed by statistical software LISREL 8.80. Structural equation modeling between variables of resilience variables in variable relationships have been shown to directly affect job satisfaction.