Üniversite son sınıf öğrencilerinin cinsel sağlık ve üreme sağlığı bilgi düzeyleri
The levels of knowledge of the senior University students in terms of sexual and reproductive health
- Tez No: 394102
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. KERİME DERYA BEYDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, Okan Üniversitesi son sınıf öğrencilerinin cinsel sağlık üreme sağlığı bilgi düzeylerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Okan Üniversitesi Tuzla Kampusun' de 2013-2014 eğitim-öğretim yılı bahar dönemi arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini1562 öğrenci, örneklemi ise 336 öğrenci oluşturmuştur. Veriler, öğrencilerin tanımlayıcı özelliklerini içeren“Kişisel Bilgi Formu”ve“Cinsel Sağlık Üreme Sağlığı Bilgi Formu”ile elde edilmiştir. Araştırma verilerin analizleri, SPSS 15,0 istatistik paket programı kullanılmış, sayıda yüzdelik, ortalama, standart sapma değerler kullanılmıştır. Hesaplamalar, Kruskal-Wallis testi, Mann-Whitney U testi ve t testi ile değerlendirilmiştir. Öğrencilerin, %59,2'si ailesinde cinsel konuların konuşulmadığını belirtmiş, %63,4'ü cinsel sağlık ve üreme sağlığı ile ilgili bilgi düzeyini yeterli bulmakta ve %31,8'i cinsel sağlık ve üreme sağlığı ile ilgili bilgileri arkadaşlarından almaktadır. Öğrencilerin, %57,9'unun cinsel ve üreme sağlığı konularında arkadaşları ile konuştuğu ve %43,5'inin evlenmeden önce cinsel ilişkide bulunulması konusuna“olumlu”baktığı belirlenmiştir. Öğrencilerin %84,5'i“Üniversitede cinsel sağlık ve üreme sağlığı danışma birimi olması gereklidir”yanıtını vermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was made as a descriptive study in Okan University to determine the levels of knowledge of the senior university students in terms of sexual and reproductive health. The study was conducted in the Tuzla campus of Okan University in the 2013-2014 academic year. The universe of the study was formed by 1562 students, and 336 students who have agreed to participate in the study formed the study sample. Data were obtained by the“Personal Knowledge Questionnaire”which included the descriptive characteristics of the students and the“Sexual and Reproductive Health Knowledge Form”. Study data analyses were made with SPSS 15.0 statistical package program, and number-percentage, mean, and Standard deviation values were used. Calculations were made with Kruskal-Wallis test, Mann-Whitney U test and the Student's t test. %59.2 of the students stated that the sexual issues were not discussed in their families, %63.4 of them found their levels of sexual and reproductive health knowledge as sufficient and %31.8 of them were getting the information from their friends. %57.9 of the students were found to be talking with their friends about thes exualissues and %43.5 of them were found to have a“positive”attitude to ward spremarital sex. %84.5 of the students gave“There should be a sexual and reproductive health advisory unit at the university”as an answer.