Futbolda dar alan çalışmalarıyla, topsuz sürat çalışmalarının sürat, çeviklik, hızlanma ve beceri özelliklerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of small-sided trainings versus speed trainings without the ball on features of speed, agility, acceleration and skill
- Tez No: 394107
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KIZILET
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı; klasik sürat antrenmanlarına karşın modifiye edilmiş dar alan oyunların da(DAO) futbola özgü çalışmaların sürat, çeviklik ve beceri üzerine etkilerini belirlemektir. Çalışmamıza, toplu oyun grubu (TOG), klasik sürat grubu olarak (KSG) ve kontrol grubu (KG) olarak toplam 43 futbolcu (yaş: 22.63±2.64; boy: 175,19±6,89; vücut ağırşığı: 69,54±8,36) katılmıştır. Çalışma grubu(n=27) oyuncularında 5 yıllık lisans zorunluluğu olan ancak son 2 yıldır oynamayanlardan oluşturulmuştur. KG (n= 16) ise aynı düzeyde ligde oynayan bir takımdan seçilmiştir. Çalışma grupları 12 haftada 24 antrenmana katılmışlardır. Sporcuların ön-son testlerde 30 m sprint, İllinois topla (İLL TOP) ve İllinois topsuz (İLL TPZ), futbolda beceri ve durarak uzun atlama (DUA) ölçümleri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was to identify the effects of soccer specific trainings in modified small-sided games in spite of the classic speed trainings on speed, agility and skill. In our study totally 43 soccer players (age: 22.63 ± 2.64; height 175.19 ± 6.89; weight: 69.54 ± 8.36) participated as group with ball (TOG), classic speed group (KSG) and control group (KG). Training group (n=27) consist of players who require to have at least 5-year license while they haven't played soccer for 2 years. KG (n=16) was also assessed as the same level team as training groups. Training groups participated to 24 sessions in 12 weeks. Athletes was measured as both pre test and post test with 30 m speed, İllinois with ball (İLL TOP), İllinois without ball (İLL TPZ), soccer skill and standing long jump (DUA) tests.