Belirli yaş gruplarındaki mandibular kondilin sigmoid çentiğe kadar olan kısmının hacminin ve yüzey alanının dental volumetrik tomografi kullanılarak karşılaştırılması
Morphometric comparison of mandibular condyle volume and surface area using dental volumetric tomography in individuals with different age groups
  1. Tez No: 394108
  2. Yazar: İLYAS ALPTEKİN ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDRETTİN CEM ŞENER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Belirli Yaş Gruplarındaki Mandibular Kondilin Sigmoid Çentiğe Kadar Olan Kısmının Hacminin ve Yüzey Alanının Dental Volumetrik Tomografi Kullanılarak Karşılaştırılması Amaç: Fakülteye başvuran hastaların kondillerinin sigmoid çentiğe kadar olan kısmının hacminin ve yüzey alanın hesaplanması ve yaşa göre karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışma grubu radyoloji birimi arşivinin retrospektif olarak incelenmesi sonucu 58'si kadın, 62'i erkek toplam 120 hastanın DVT görüntülerinden oluşmaktadır. Alınan bu DVT'ler MIMICS® 14.0 programında rekonstrükte edilerek, sağ ve sol kondillerinin yüzey alanı ve hacimleri hesaplanmıştır. Kondilin inferior sınırı; kondil ve koronoid proçeslerin birleşim yeri olan sigmoid çentik kabul edilmiştir. Standart sapmanın hesaplanması için rastgele seçilen 10 hastada tekrar incelenmiştir. İstatistiksel analizler için ise SPSS® programı kullanılmıştır. Bulgular: Hastaların sağ kondil hacimleri sırasıyla büyükten küçüğe doğru 29-38 yaş grubu, 18-28 yaş gurubu ve 39-48 yaş grubudur. Sol kondil hacimleri sırasyıla büyükten küçüğe 3.Grup, 2.Grup ve 1.Grup şeklindedir. Sağ kondil 1. Ve 2. gruplarda sol kondilden daha büyüktür (t=3,371,p
Özet (Çeviri)
Morphometric Comparison Of Mandibular Condyle Volume And Surface Area Using Dental Volumetric Tomography İn Individuals With Different Age Groups Aim: Aim of this study was to investigate and compare differances of mandibular condyle volumes and surfaces to sigmoid notch area of the faculty patients between the specific age groups. Material and Method: The study group consisted of DVT images of 120 patients (58 females, 62 males) which were chosen by analyzing the records of Radiology Department of Dentistry Faculty retrospectively. All the DVT images were assessed using MIMICS® 14.0 software The temporal bone border, anterior and posterior border of condyle is easy to define with MIMICS® but inferior border chosen as sigmoid notch which is deepest part of condyle and coronoid process unite. The results may contribute to evaluate the condyle development in this population. Statistical analysis was performed using SPSS® for Windows 15.0 software. Results: Mandibular right condyle volume greater in order to group 2, group 1 and group 3. In left condyle volume is greater in order yo group 3,2 and 1. There is significantly difference between left condyle in group 1 and 2 (t=3,371,p