Ankara ilinde Türk çocuklarında yaş tahmininde kullanılan london atlas, haavikko ve willems yöntemlerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
Comparative evaluation of london atlas, haavikko and willems methods for age estimation in Turkish children in Ankara province
- Tez No: 846302
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE IŞIL ORHAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çeşitli toplumlarda diş yaşı tahmini yöntemlerinin doğruluk ve güvenilirlik düzeyleri farklılık gösterdiğinden, seçilen yöntemin belirli bir topluma uygun olması önemlidir. Bu çalışmanın amacı, Ankara'daki Türk çocuklarında London Atlas, Haavikko ve Willems yöntemleri ile belirlenen diş yaşları ile kronolojik yaşın uyumunun değerlendirilmesidir. Bu araştırmada, Mart 2022- Temmuz 2022 tarihleri arasında Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Çocuk Diş Hekimliği Anabilim Dalı'na başvurmuş olan 5-14 yaş aralığındaki 510 çocuğa ait panoramik radyografları retrospektif olarak incelenmiştir. Seçilen panoramik radyograflarda, London Atlas yöntemi için sağ mandibulada ve maksillada toplam 14 diş, Haavikko yöntemi için sağ mandibula ve maksillada seçili 4 diş ve Willems yöntemi için sol mandibulada toplam 7 diş değerlendirmeye alınmıştır. Elde edilen veriler, IBM SPSS V23 ile analiz edilmiştir. Çalışmamıza 241 erkek (%47,3) ve 269 kız (%52,7) olmak üzere toplam 510 çocuk dahil edilmiştir. Çocukların kronolojik yaşlarının ortalaması 10,02 ± 2,89 (erkeklerde 9,91 ± 2,81; kızlarda 10,11 ± 2,96) olarak bulunmuştur. Kronolojik yaş ortanca değeri 10 iken; diş yaşı ortanca değeri Willems yöntemiyle 10,12; Haavikko yöntemiyle 9,71 ve London Atlas yöntemiyle 10,5 olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the accuracy and reliability of dental age estimation methods vary in various populations, it is important that the chosen method is appropriate for a particular population. The aim of this study was to evaluate the agreement between dental ages determined by London Atlas, Haavikko and Willems methods and chronological age in Turkish children in Ankara. In this study, the panoramic radiographs of 510 children between the ages of 5-14 years who applied to the Department of Pediatric Dentistry, Faculty of Dentistry, Yıldırım Beyazıt University, Ankara, between March 2022 and July 2022 were retrospectively analyzed. In the selected panoramic radiographs, a total of 14 teeth in the right mandible and maxilla for the London Atlas method, 4 selected teeth in the right mandible and maxilla for the Haavikko method and 7 teeth in the left mandible for the Willems method were evaluated. The data obtained were analyzed with IBM SPSS V23. A total of 510 children, 241 boys (47.3%) and 269 girls (52.7%), were included in our study. The mean chronological age of the children was 10.02 ± 2.89 years (9.91 ± 2.81 for boys and 10.11 ± 2.96 for girls). While the median value of chronological age was 10, the median value of dental age was 10.12 using the Willems method, 9.71 using the Haavikko method and 10.5 using the London Atlas method.