Farklı formlardaki doksisiklin preparatlarının in vitro ve in vivo etkinlik parametrelerinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental determination of invitro and invivo effectiveness of various dosage forms of doxycycline
  1. Tez No: 129902
  2. Yazar: EMEL ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ALPASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
103 ÖZET Kontrollü salım sitemlerinin, geleneksel ilaç uygulamalarına pek çok üstünlüğü olduğu gösterilmesine karşın konuyla ilgili çalışmalar incelendiğinde maksillofasiyal cerrahide antibiyotiklerin kontrollü salım sistemleri ile uygulanmasının araştırılmadığı izlenmiştir. Çalışmamızda, antibiyotik proflaksiside kontrollü salım sistemlerinin etkinliğinin araştırılması amaçlanarak, gömülü mandibular 3. molar cerrahisinde, lokal olarak kontrollü salım sağlayan Doksisiklin içeren, biyoadhezif tablet ve vücutta yıkılabilen membran formları, sistemik olarak da konvansiyonel dozaj formu uygulanmıştır. İn vitro ve in vivo deneyler ile bu uygulamalarda, preparat formlarında bulunan Doksisiklinin, salınım hızları ve profilleri karşılaştırılmış, bunun yanı sıra gömülü mandibular 3. molar cerrahisinde bu formlardaki Doksisiklin preparatlarının postoperatif komplikasyonlar üzerindeki etkinliği araştırılmıştır. Ayrıca, bukkal mukozada, uygulanan biyoadhezif tabletlerin olası lokal irritasyonuna bağlı oluşabilecek değişiklikler histopatolojik olarak incelenmiştir. Çalışmamız; Parant skalasına göre gömülü mandibular 3. molar cerrahisi zorluk derecesi birbirine yakın II. ve III. Sınıf, çift taraflı gömülü mandibular 3. molar dişleri olan 20 hasta üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamına alınan yaş ortalaması 20.5 olan hastalar rastgele iki ana deney grubuna ayrıldı. Sağ veya sol bir tarafın gömülü mandibular 3. molarlarının cerrahi çekiminden sonra, birinci gruptaki hastalarda, bukkal mukozaya biyoadhezif tablet, ikinci gruptaki hastalarda yara kapatılmadan önce çekim soketine vücutta yıkılabilen membran uygulandı. Her iki gruptaki deneklere, ikinci operasyondan bir saat önce oral yoldan tek doz 100 mg Doksisiklin kapsül uygulanarak kontrol grubu oluşturuldu. Çalışmamızda klinik olarak ağrı, VAS kullanılarak ve analjezik kullanımı dikkate alınarak; ödem, posteroanterior radyografiler üzerinde belirli parametrelerde yapılan ölçümler ile; trismus, boley pergeli ile interinsizal mesafenin ölçülmesi ile104 değerlendirildi. Ayrıca, hastalar enfeksiyonun lokal ve sistemik bulguları açısından da değerlendirilmiştir. Çalışma grubunda operasyon öncesi ve operasyondan 15, 30, 60, 120, 240, 360 dakika sonra miks tükürük örnekleri alındı. Kontrol grubunda da miks tükürük örnekleri çalışma protokolünde tanımlandığı şekilde elde edildi. Çalışma ve kontrol gruplarında Doksisisiklin analizi için yüksek basınçlı sıvı kromatografi (HPLC) yöntemi kullanıldı. Biyoadhezif tablet ve vücutta yıkılabilen membran formlarından Doksisiklinin yapay tükürük ortamında salımı, spektrofotometrik analiz yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Doksisiklin biyoadhezif tabletlerin mukozada oluşturabileceği değişiklikler, tavşan bukkal mukozasında plasebo tabletler ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Ağrının VAS ile değerlendirmesinde; sadece biyoadhezif tablet uygulaması ile vücutta yıkılabilen membran uygulaması arasında, 1. ve 2.
Özet (Çeviri)
107 SUMMARY Although controlled release dosage forms have many advantages to conventional systems, no study have been done to understand the effectiveness of controlled release dosage form of antibiotics in the field of maxillofacial surgery yet. The aim of the present study was to understand the effectiveness of controlled release systems administered for prophylaxis. Therefore, bioadhesive tablets, biodegradable membranes and conventional tablet forms of Doxycycline was administered. Not only in-vitro release rates and properties of the dosage forms were compared; side effects of the so called premedication following the surgical removal of impacted mandibular third molars were investigated as well. Additionally, the histopathological changes of the buccal tissues after the application of bioadhesive tablets to the buccal mucosa was investigated histopathologically. The study groups of the present study comprised of 20 patients whose mean age was 20 years and 6 months. Subjects having bilateral impacted mandibular third molars with surgical difficulty scores of II to III according to the Parant's scale were selected and randomly divided into two study groups. While bioadhesive tablets were applied to buccal mucosa following the surgical removal of mandibular third molars in the first group, biodegredable membranes applied into the alveoler sockets prior to wound closure in the second group. Subjects of the both groups received single dose of 100 mg Doxycycline orally 1 hour prior to the second operations served as controls. Clinically, pain was evaluated by means of VAS and by considering the use of analgesics prescribed. Edema was measured on posteroanterior radiographs by means of tracing the images on designated points, lines and planes. Trismus was calculated by measuring the distance between upper and lower incisor teeth by boley compasses. Local and systemic signs of infection were also evaluated.108 The saliva samples were taken from patients at predefined time intervals (15, 30, 60, 120, 240 and 360 minutes) after application of the dosage forms then, Doxycycline levels in the saliva were determined by High Performance Liquid Chromatography (HPLC). In-vitro release rate and properties of the bioadhesive tablets and biodegradable membranes were also determined using USP paddle method in artificial saliva medium and these samples were analysed spectrofotometrically. The possible histopathlogical changes on the rabbit buccal mucosa due to Doxycycline bioadhesive tablets were investigated comparatively by bioadhesive placebo tablets. Visual Analog Scale (VAS) was the preferred method of evaluating postoperative pain since its efficacy has been proved in the previous studies.