Sağlık çalışanlarına yönelik web tabanlı Tip 2 diyabet eğitim programının geliştirilmesi ve etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of effectiveness and development of a web based type II diabetes education program for health professionals
- Tez No: 394112
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ECEVİT ALPAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Hemşirelik, Education and Training, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı sağlık çalışanlarına yönelik Web Tabanlı Tip 2 Diyabet Eğitim Programı (WTEP)'nın geliştirilmesi ve etkinliğinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Metadolojik ve ön test-son test kontrol gruplu deneysel araştırma tipinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri İstanbul'da bir eğitim ve araştırma hastanesinde Şubat-Mayıs 2015 tarihleri arasında toplanmıştır. Örneklemi araştırmaya katılmayı kabul eden 100 sağlık çalışanı oluşturmuş olup, çalışma ve kontrol grupları basit rastgele randomizasyon ile belirlenmiştir. Veriler Bilgi Formu, Diyabet Bilgi Test (DBT), Ünite Değerlendirme Testleri (ÜDT), Diyabet Tutum Ölçeği (DTÖ), Beceri Gözlem Formları, Web Tabanlı Eğitim Materyali Değerlendirme Ölçeği (WTEMDÖ) ve Görüş Formu ile toplanmıştır. Verilerin normal dağılım göstermediği belirlenmiş olup (Kolmogorov-Smirnov Test, p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective:The aim of the study is to develop and evaluate the efficacy of a Web Based Type II Diabetes Education Program (WBEP) for Health Professionals. Methods:The study used a methodological and experimental design with control group and pre- and post-tests. Data was collected in a training and research hospital in ıstanbul between February-May, 2015. The sample included 100 health personnel who accepted to participate in the study. Study and control groups were determined through simple randomization. An Information Form, Diabetes Knowledge Test (DKT), Unit Assessment Tests (UAT), Diabetes Attitudes Scale (DAS), Skill Observation Forms, Web Based Education Material Evaluation Scale (WBEMES), and Opinion Form were administered. Data was not normally distributed (Kolmogorov-Smirnov Test, p0.05).