ASC-US sitolojisi saptanan kadınlarda mikronukleus skorunun ASC-US sitolojisinin regresyon, stabilite ve progresyonu üzerine olan etkisi
The effect of micronucleus score on regression, stability and progression of ACS-US cytology in women with detected ASC-US cytology
- Tez No: 394143
- Danışmanlar: PROF. DR. CELALETTİN EKREM TOK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Servikal kanser tarama yöntemlerinin ana hedefi servikal kanserin öncül lezyonlarını erken dönemde teşhis etmektir. ASC-US, %4,5 oranında izlenmektedir. Çalışmamızın amacı Pap-smear testi ASC-US olarak belirlenen hastalarda mikronukleus (MN) değerleri ve HPV-DNA tipleri ile ASC-US lezyonunun regresyon, stabilite ve progresyonu arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Çalışmamızda Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın hastalıkları ve Doğum Polikliniği'ne Ocak 2014-Haziran 2014 tarihleri arasında başvuran, ASC-US sitolojik tanısı konulmuş 30 hastada MN skoru ve PCR tekniği ile HPV-DNA tip ve tayini yapılmıştır. Tüm hastalara 4-6 ay sonra tekrar sitolojik değerlendirme yapılarak MN skoru bakılmıştır. Çalışma grubunda 6/30 (%20) oranında HPV-DNA pozitifliği saptandı. İlk sitoloji sonucu ile bakılan mikronukleus skoru ortalaması 10,47±1,89 olarak bulundu. Dört- altı ay sonra alınan ikinci smear sonuçları ASC-US ve sitoloji negatif olarak raporlandı; progresyon izlenmedi. Bunların %16,6'sının (5/30) smear sonucu ASC-US olarak; %83,3'ünün (25/30) sitoloji negatif olarak raporlandı. İkinci sitoloji ile eş zamanlı MN bakıldı. Sitoloji negatifliği saptanan hastalarda MN skorunda genel olarak düşüş izlenirken; smear sonucu ASC-US olarak belirlenen hastaların MN skorlarının ilkine yakın olduğu bulundu. Dört- altı ay sonra bakılan MN skoru ortalama 9,00 ± 2,29 olarak bulundu. Sonuç olarak ASC-US'un regresyon gösterdiği hastalarda MN skoru düşerken; stabil seyrettiği hastalarda MN skoru ilkine yakın bulunmuştur. HPV-DNA(+)' liği, YR-HPV DNA ve DR-HPV DNA tiplerinin pozitifliği ile ASC-US'un regresyon ve stabilitesi arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Bu sonuçlar, ASC-US'un regresyon, stabilite ve progresyonunun öngörülmesinde MN skorunun umut vaat edici bir yöntem olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
The main goal of the cervical cancer screening methods is to diagnose the precursor lesions of the cervical cancer in an early stage. Among abnormal cytology results, ASC-US corresponds to 4.5%. The goal of our study is to determine the relation between micronucleus (MN) values and HPV-DNA types and regression, stability and progression of ASC-US lesions among the patients whose Pap-Smear tests came back as ASC-US. In our study, HPV-DNA and type designation of 30 patients who applied to Gynecology and Obstetrics, Mersin University Medical Faculty between January 2014 and June 2014, diagnosed with ASC-US cytology, was applied using MN score and PCR technique. All the patients were cytologically reevaluated 4-6 months later and their MN scores were obtained. HPV-DNA positivity was detected in 6 out of 30 (20%) patients. The mean micronucleus score for first cytology results was 10.47 ± 1.89. The second smear tests that were applied 4-6 months later were recorded to be ASC-US and cytology negative, and no progression was reported. 16.6% (5 out of 30) of the smear results were ASC-US; 83.3% (25 out of 30) were cytology negative. MN results were assessed at the same time with second cytology results. MN scores were observed to be decreasing for cytology negative patients, while they were close to the original values for patients with ASC-US smear results. The mean MN score that was obtained 4-6 months later was found to be 9.00 ± 2.29. In conclusion, MN scores were decreasing in patients with regressing ASC-US, while MN scores were close to the original values in patients with stable ASC-US. No significant difference between HPV-DNA positivity, YR-HPV DNA and DR-HPV DNA types positivity, and regression and stability of ASC-US was found. These results suggest that MN score is a promising method to predict regression, stability and progression of ASC-US