Sitolojik servikal atipi saptanmış kadınlarda human papillomavirus E6/E7 mRNA varlığının araştırılması
Inverstigation of E6/E7 mRNAs of human papillomavirus (HPV) in cervical swabs with atypical cytology
- Tez No: 307969
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Yüksek riskli (HR) HPV tipleri tarafından meydana gelen enfeksiyonların servikal kansere neden olduğu bilinmektedir. Yapılan çalışmalar E6/E7 mRNA saptanmasının prekanseröz lezyonları tanımlamada HPV-DNA testlerine göre daha anlamlı sonuçlar verdiğini göstermiştir. Bu çalışmada, yüksek riskli HPV tipleri olan tip 16, 18, 31, 33 ve 45'e ait E6/E7 mRNA'larını kalitatif olarak saptayan ticari bir nükleik asit dizi temelli çoğaltma (Nucleic Acid Sequence Based Amplification, NASBA) sistemi (NucliSENS EasyQ HPV?; bioMérieux, Fransa) kullanılarak servikal örneklerde HPV mRNA varlığının araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya ticari sıvı bazlı inceleme sistemi (SurePath? liquid-based Pap test, BD, ABD) ile alınan ve sitolojik inceleme sonucunda atipi saptanan 100 servikal örnek dahil edilmiştir. Nükleik asit saflaştırma işlemleri otomatize ticari bir sistem (NucliSENS easy-MAG?, bioMérieux, Fransa) kullanılarak yapılmıştır. HPV E6/E7 mRNA'sı örneklerin %67 (67/100)'sinde saptanmıştır. HPV 16 (56/67, %83.5) en fazla gözlenen tip olarak kaydedilmiş, onu HPV 18 (22/67, %32.8), 31 (21/67, %31.3) ve 45 (3/67, %4.4) izlemiştir. Ekspresyon saptanan örneklerin %63.6'sında (14/22) tek HPV tipiyle, %35.7'sinde (24/67) birden fazla HPV tipiyle enfeksiyon saptanmıştır. Ekspresyon saptanan örneklerin sitolojik dağılımları ise; ASC-US (Atypical Squamous Cells of Undetermined Significance) %49 (33/67), LSIL (Low-grade Squamous Intraepithelial Lesion) %36 (24/67), HSIL (High-grade Squamous Intraepithelial Lesion) %6 (4/67), AGC (Atypical Glandular Cells) %4.4 (3/67), adenokarsinoma %4.5 (2/67), SCC (squamous skin carcinoma) %1.4 (1/67) olarak gözlenmiştir. Sonuç olarak, HPV E6/E7 mRNA tespiti, servikal atipilerin tanı ve takibinde etkili bir yöntem olarak önerilebilir.
Özet (Çeviri)
. Infection with high-risk (HR) human papillomavirus (HPV) is known to be associated directly with the development of cervical cancer. Recent data suggests that the detection of E6/E7 mRNA from HR-HPV types may serve as a better diagnostic method for detecting the presence of cervical pre-cancer than HPV-DNA testing. This study was aimed to detect E6/E7 mRNAs from HR-HPV types 16, 18, 31, 33 and 45 qualitatively by a commercial Nucleic Acid Sequence Based Amplification (NASBA) assay (NucliSENS EasyQHPV; bioMérieux, France) from cervical specimens. Cervical smear samples were collected from 100 women who had suspected lesions in gynecologic examination and transported by a commercial liquid-based cytology system (SurePath? liquid-based Pap test, BD, USA). Nucleic acid purification was performed by an automated commercial station (NucliSENS easyMAG, bioMérieux, France) as directed by the manufacturer. Presence of viral E6/E7 mRNAs were detected in 67% (67/100) of the samples. HPV 16 mRNA was observed as the most common (56/67, 83.5%) followed by HPV 18 (22/67, 32.8%), 31 (21/67, 31.3%), 45 (3/67, 4.4%). Single infections with HPV were identified in 64.1% (43/67), multiple infections with HPV identified 35.7% (24/67) of the positive samples, respectively. HPV E6/E7 mRNA positive samples cytologically diagnosed as, ASC-US (Atypical Squamous Cells of Undetermined Significance) 49.2% (33/67), LSIL (Low-grade Squamous Intraepithelial Lesion) 35.8% (24/67), HSIL (High-grade Squamous Intraepithelial Lesion) 5.9% (4/67), AGC (Atypical Glandular Cells) 4.4% (3/67), adenokarsinoma 2.9% (2/67), SCC (squamous skin carcinoma) 1.4% (1/67). In conclusion, the viral E6/E7 mRNA detection can be suggested as an effective approach in diagnosis and monitoring of HPV associated cervical pathologies.