Karaciğer nakli canlı vericilerinde, pleth varıability index (PVİ) ile laktatın korelasyonunun karşılaştırılması
Comparison of correlations between pleth variability index (PVİ) and lactate in living liver transplant donors
- Tez No: 394176
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUKADDER ŞANLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Çalışmamızda canlı karaciğer (KC) vericilerinde pleth variability indeksi (PVI) ile laktat değerleri arasında korelasyon olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Etik Kurul izni ile; hasta onamı alındıktan sonra ASA I-II grubu, 18-55 yaş arası canlı vericili KC nakli için sağ hepatektomi yapılan 51 donör çalışmaya dahil edildi. Premedikasyon uygulanmaksızın operasyon odasına alınan olgulara rutin monitorizasyon uygulandı. Damar yolu açıldıktan sonra % 100 O2 ile preoksijenasyona başlandı. İndüksiyon 1 mg/kg % 2 lidokain, 1 μg/kg fentanil, 5 mg/kg tiyopental, 0,1 mg/kg vekuronyum ile sağlandı. Endotrakeal entübasyonu takiben idamede izofloran 0.5-1.5 değerleri arasında % 50 oksijen-% 50 hava karışımı kullanıldı. Radiyal arter kateterizasyonu yapılarak invaziv arteryel kan basıncı monitörizasyonu sağlandı. Tüm hastalara santral venöz basınç (CVP) takibi amacıyla üç yollu santral venöz kateter yerleştirildi. Nabız ko-oksimetre probu tercihen sol elin yüzük parmağına yerleştirildi. PVI yazılımına sahip Masimo monitörüne bağlanarak perfüzyon indeksi (PI) ve PVI değişkenleri otomatik olarak ölçüldü. İzofloran, remifentanil infüzyonu (0.25 μg/kg/dk) ve sisatrakuryum infüzyonu (0.5ug/kg/sa) ile anestezi idamesi dengeli şekilde sağlandı. Cerrahinin başlangıcında (T1); Hb, Htc, AST, ALT, Na, BUN, Kreatin, PaO₂, PaCO₂, HCO₃, Baz Eksisi, Laktat değerleri çalışılarak kaydedildi. Aynı parametreler cerrahinin 1. saatinde (T2), cerrahinin bitiminde (T3), postoperatif 3.saatte (T4) de çalışılarak kaydedildi. Postoperatif 24. saatte (T5) sadece AST, ALT, Na, BUN, kreatin, laktat çalışılarak kaydedildi. Aynı zaman periyotlarında, SpO₂, nabız, nabız, sistolik arter basıncı (SAB), diyastolik arter basıncı (DAB), ortalama arter basıncı (OAB), CVP, PVI, PI parametreleri, idrar, kanama, verilen kristalloid ve kolloid miktarları kaydedildi. Postoperatif analjezi için; KC grefti çıkmasından sonra 0.05 mg/kg iv. morfin yapıldı. Sisatrakuryum ve remifentanil infüzyonu karın duvarı kapatılmaya başlanmadan önce kesildi. Operasyon sonunda kas gevşetici etkisi neostigmin ve atropin ile antagonize edilen olgular ekstübe edildi. Daha sonra cerrahi YBÜ'ne alındılar. Bulgular: PVI T1 değeri ile T2, T3, T4 değerleri arasındaki korelasyon istatistiksel olarak anlamlı değildi (p˃0,05); ayrıca diğer zaman peryotlarının PVI değerleri arasındaki korelasyon da istatistiksel olarak anlamlı değildi (p˃0,05). Laktatın T1 değeri ile T2, T4 ve T5 değerleri arasındaki korelasyon istatistiksel olarak anlamlı iken (p˂0,05), laktatın T2 değeri ile T3 ve T4 değerleri arasındaki korelasyon ve laktatın T4 değeri ile T3 ve T5 değerleri arasındaki korelasyon da istatistiksel olarak anlamlı idi (p˂0,05). Çalışmamızda laktat T3 değeri ile PVI T3 değeri arasındaki korelasyon istatistiksel olarak anlamlı iken (p˂0,05), diğer zaman peryotlarında laktat ile PVI değerleri arasındaki korelasyon anlamlı değildi (p˃0,05). ALT ve AST değerleri karşılaştırıldığında T2, T3, T4, T5'te T1'e göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görüldü (p˂0,05). Laktat değerleri karşılaştırıldığında T2, T3, T4, T5'te T1'e göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık vardı (p˂0,05). Sonuç: KC nakli vericilerinde operasyon bitimindeki laktat değerlerinin PVI değerleriyle uyumlu olduğunu saptadık. KC nakil cerrahisinin de laktat metabolizmasını etkileyebileceğini düşünmekteyiz. Başka cerrahi türlerinde de PVI ile laktatın korelasyonunu araştıran daha ileri çalışmalara ihtiyaç olduğu kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed in this study to investigate if there is a significant correlation between PVI and lactate values in liver living donors. Materials and Methods: With the approval of ethical committee, 51 donors from the group of ASA I-II, between the ages of 18-55 who had right hepatectomy for liver transplantation have been selected for the study after their permission was granted. In the operation room the routine monitorization has been applied to the donors without any premedication. After establishing vascular access, pre-oxygenation started with %100 O2. Anesthesia was induced with 1 mg/kg %2 lidocaine, 1 μg/kg fentanyl, 5 mg/kg thiopental, and 0,1 mg/kg vecuronium. Following the endotracheal intubation, 0.5-1.5 isoflurane was used with % 50/50 oxygen-air mixture. Invasive arterial blood pressure monitorization was succeeded by doing radial artery catheterization. Three way central venous catheter was placed into all patients for the aim of CVP follow-up. Pulse co-oximeters were preferred to placed to the ring fingers of left hands. PI and PVI parameters were measured automatically by connecting Masimo screen with PVI software. Anesthesia was maintained with the infusion of isoflurane, remifentanil (0.25 μg/kg/dk) and cisatracurium (0.5ug/kg/sa). In the beginning of the surgery (T1); Hb, Htc, AST, ALT, Na, BUN, Kreatin, PaO₂, PaCO₂, HCO₃, base negativity, and lactate values were recorded. The same parameters were recorded at the first hour of the surgery (T2), at the end of the surgery (T3), and three hours after the surgery (T4). In the 24th post-surgery hour (T5), only AST, ALT, Na, BUN, Kreatin, lactate were recorded. SpO₂, pulse, SAP, DAP, MAP, CVP, PVI, PI parameters, urination, bleeding, and given kristalloid and kolloid amounts were recorded at the same time periods. For the post-surgery analgesia, 0.05 mg/kg iv. morphine was injected after the 44 removal of liver graft. Cisatracurium and remifentanil infusion was stopped before starting to close the abdominal wall. After the surgery, effect of muscle relaxant was antagonized with neostigmine and atropine, then the donors were extubated. Then they were transferred to the ICU. Results: While PVI values at T1 was not statistically significantly correlated (p>0.05) with the values at T2, T3, and T4; there is not any statistically significant correlation between the PVI values of the other time periods (p>0.05). While the lactate value at T1 is statistically significantly correlated with the values at T2, T4, and T5 (p0.05).