Derin ven trombozu profilaksisinde kullanılan aralıklı pnömatik kompresyon cihazlarının, farklı özelliklere sahip bireylerde etkililiğinin karşılaştırılması
Efficacy of intermittent pneumatic compression on the lower limbs in healthy volunteers with different physical properties
- Tez No: 394196
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAHİT ARDA DEMİRKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Çalışmamız aralıklı pnömotik kompresyon (APK) cihazlarının, farklı fiziksel özelliklere sahip sağlıklı gönüllülerde kullanımı sonrası venöz akımdaki etkinliğinin karşılaştırılmasını amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya sağlıklı gönüllülerden olmak üzere toplam 48 birey dahil edildi. 48 bireyde, 96 bacakta venöz USG incelemeleri yapıldı. APK uygulaması öncesi, bireyler 15 dakika süpin poziyonda dinlendirildikten sonra nabız, arteriyel kan basıncı, puls oksimetri ile oksijen satürasyonu ölçümleri ve venöz USG incelemeleri çalışmayı yürüten araştırmacı tarafından yapıldı. OFV çapı ve venöz akım dinamiği, OFV'nin büyük safen venle bileşkesinin 1-1.5 cm proksimalinden değerlendirildi. OFV çapı, kesitsel alanı ve tepe akım hızı ölçüm sonuçları kaydedildi. Bireylerin arteriyel kan basıncı, kalp atım hızı, oksijen satürasyonu, her iki ortak femoral ven tepe akım hız, çap ve kesitsel alan ölçümleri aralıklı pnömotik kompresyon uygulamasının 30. dakikasında tekrarlandı. Bulgular: 48 sağlıklı gönüllüde, 96 bacakta yapılan venöz ultrasonografi incelemesi sonrası VKİ'i 24.9 kg/m2'nin altında olan bireylerin, aralıklı pnömotik kompresyon uygulamasının 30. dakikasında, sağ ve sol OFV tepe sistolik akım hızlarının artışı, VKİ'i 30 kg/m2'nin üstünde olan bireylerin, sağ ve sol OFV tepe sistolik akım hızlarının artışına oranla istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu (p< 0.001).
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the effects of intermittent pneumatic compression of the lower limbs on blood flow velocity of the femoral veins in healthy volunteers with different physical properties. Materials and Methods: Ninety six limbs in 48 volunteers without evidence of venous disease were studied using duplex scanning at rest and during the application of IPC device. After volunteers underwent 15 minutes of rest in the supine position, baseline systemic hemodynamics were assessed. The ultrasound exam was performed first without the use of intermittent compression devices. Measurements were obtained in supine position from the common femoral vein 1 cm above the saphenofemoral junction to include the entire venous outflow from the limb. The femoral vein diameter, cross-sectional area, peak (PeakV) were assessed. Then sequential pneumatic compression of the lower limbs was activated for a 30-minute period, venous and systemic hemodynamic measurements were repeated.