Total diz artroplastisi yapılan hastalarda turnike kullanımı ve traneksamik asit uygulamasının ameliyat sonrası kanama kontrolü ve eritrosit süspansiyonu kullanımı üzerine etkisi
Effects of tranexamic acid and tourniquet application on the amount of bleeding and the need for transfused units in unilateral total knee arthroplasty
  1. Tez No: 394195
  2. Yazar: MUSTAFA ONUR KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHADDİN GÜZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu retrospektif vaka kontrollü çalışmadaUnilateral Total Diz Artroplastisi yapılmış vakalarda, başından sonuna kadar turnike kullanılan ve sadece çimentolama aşamasında turnike kullanılan vakalar olarak ayırıp preoperatif i.v. veya postoperatif lokal traneksamik asit uygulamasının kanama miktarı ve eritrosit süspansiyonu ihtiyacı üzerine olan etkisini karşılaştırmak amaçlandı. Hastalar 4 gruba ayrıldı: 1) İlk insizyondan cilt kapatılana kadar turnike kullanılan, traneksamik asit verilmeyen hastalar(kontrol grubu- Grup 1,n=78) 2) İlk insizyondan cilt kapatılana kadar turnike uygulanan, ameliyat başlamadan 15 dakika önce 10-15mg/kg traneksamik asitin 100 sf ile sulandırılıp iv infüzyon yapıldığı hastalar(Grup 2,n=40) 3) İlk insizyondan cilt kapatılana kadar turnike uygulanan, ameliyat öncesi traneksamik asit verilmeyip, ameliyat sonunda intraartiküler 2 gr traneksamik asitin 100cc SF ile sulandırılıp verildiği hastalar(Grup 3,n=40) 4) Turnikenin sadece çimentolama aşamasında şişirilip cilt kapatılana kadar kullanıldığı, ameliyat başlamadan 15 dakika önce 10-15mg/kg traneksamik asitin 100 cc SF ile sulandırılıp iv infüzyon yapıldığı hastalar(Grup 4,n=35) Preoperatif intravenöz traneksamik asit veya postoperatif intraartiküler traneksamik asit uygulanan tüm vaka boyunca turnike kullanılan gruplarda (Grup 2- Grup3) kontrol grubuna göre hem hemoglobinve hematokrit düşüşünün azaldığı hem de drenden gelen miktarın azaldığı görülmüştür. Eritrosit süspansiyon ihtiyacı, hastanede kalış süresi ve komplikasyonlar bakımından anlamlı fark görülmemiştir. Sadece çimentolama aşamasında turnike şişirilerek yapılan total diz artroplastisinin(Grup 4), ameliyat öncesi 10/15 mg/kg iv traneksamik asit ile birlikte uygulanmasının, kontrol grubuna göre hem hematokrit düşüşünü hem drenden gelen miktarı hem de hastanede kalış süresini azalttığını göstermiştir. Hemoglobin düşüşü, eritrosit süspansiyon ihtiyacı ve komplikasyonlar bakımından anlamlı fark görülmemiştir. Sonuç olarak farmakolojik bir ajan olan traneksamik asitin standart turnikeli total diz artroplastisinde hem topikal hem de intravenöz tek doz uygulamasının kanama azaltma yönünde etkin rol oynadığı gösterilmiştir. Hem uzun süreli turnike kullanımının komplikasyonlarından kaçınmak hem de kanamayı azaltmak için de preoperatif intravenöz traneksamik asit uygulaması etkin gözükmektedir ancak bu konuda vaka sayıları artırılıp standardizasyon sağlanarak yeni çalışmalar yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this retrospective case-control study, we aimed to compare the effects of using preoperative i.v or postoperative local tranexamic acid on the amount of bleeding and the need of transfused units by seperating unilateral total knee arthroplasty cases into two categories, as the ones in which the tourniquet used throughout the operation and the ones where the tourniquet used only during cementing. Patients seperated into 4 groups: 1) Tourniquet used througout the operation without administering tranexamic acid(control group- Group 1,n=78) 2) Tourniquet used througout the operation with the administration of tranexamic acidpreoperatively, intravenous in the dosage of 10-15mg/Kg with 100 cc SF(Group 2,n=40) 3) Tourniquet used througout the operation with the administration of tranexamic acidpostoperatively, intraarticular in the dosage of 2gr(Group 3,n=40) 4) Tourniquet used only in cementing with the administration of tranexamic acidpreoperatively, intravenous in the dosage of 10-15mg/Kg with 100 cc SF(Group 4,n=35) Blood loss (Hemoglobin, Hematocryte drop and drainage) was significantly lower in the second and third groups, comparing to control group. The need for transfused units, length of stay and complications were not significantly different comparing to control group. Hematocryte drop, drainage and length of stay were signifantly lower in the fourth group comparing to control group. Hemoglobin drop, the need for transfused units and complications were not significantly different comparing to control group. These findings suggest that both topical and intravenous tranexamic acid adminastrations are effective on reducing the blood loss in total knee arthroplasty with standard tourniquet application.To avoid the complications of prolonged application of tourniquet usage and to reduce the bleeding, preoperative intravenous tranexamic acid administration with tourniquet use in only sementingseems to be effective. However, the results of this study should be confirmed with further investigations involving larger samples.