Total diz artroplastisi yapılan hastalarda tromboemboli profilaksisinde kullanılan 100 mg ve 300 mg asetilsalisilik asit ile düşük molekül ağırlıklı heparinin fonksiyonel sonuçlara etkisi
The impact of 100 mg and 300 mg acethylsalicylic acid andlow molecular weight heparin used forthromboembolia prophylaxis in patients with total kneeartroplasty on functional results
  1. Tez No: 823393
  2. Yazar: HALİL KEKEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED NADİR YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Amaç: Bu çalışma ile Derin Ven Trombozu (DVT) profilaksisinde kullanılan 100 mg ve 300 mg asetilsalisilik asit (ASA) ile 40 mg Düşük Molekül Ağırlıklı Heparinin (DMAH), total diz artroplastisi cerrahisi sonrası fonksiyonel sonuçlar ve hasta rehabilitasyonu üzerindeki etkisini araştırmayı hedefledik. Gereç ve Yöntem: Haziran 2021 ile Haziran 2022 arasında opere edilen 91 TDA (Total Diz Artroplastisi) hastasının verileri retrospektif olarak incelendi. Birinci, 3. ve 12. aylarda ölçülen diz fleksiyon açıları, ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 1. yılda doldurulan Oksford diz skoru (OKS), hastaların postop 3 gün boyunca bakılan hemogram ve hematokrit değerleri not edildi. ASA 100 mg kullanan hastalar Grup 1, ASA 300 mg kullanan hastalar Grup 2, DMAH 40 mg kullanan hastalar Grup 3 olarak ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: With this study, we aimed to investigate the effects of 100 mg and 300 mg acetylsalicylic acid (ASA) and 40 mg low molecular weight heparin, used in DVT prophylaxis, on functional results and patient rehabilitation after total knee arthroplasty surgery. Materials and Methods: The data of 91 TKA (Total Knee Arthroplasthy) patients operated between June 2021 and June 2022 were examined retrospectively. Knee flexion angles measured at the 1st, 3rd and 12th months, preoperative and postoperative OKS (Oxford knee score) filled in at the 1st year, postoperative hemogram and hematocrit values measured for 3 days were noted. Patients using ASA 100 mg were named as Group 1, patients using ASA 300 mg were named as Group 2, and patients using low molecular weight heparin (LMWH) 40 mg were named as Group 3.