Dirençli gram negatif bakterilerle hastane kökenli kan dolaşımı enfeksiyonu gelişmesini belirleyen faktörler
Determi̇ni̇ng the development factors of hospital acquired blood-stream infections by resistant gram negative bacterials
- Tez No: 394201
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPAY AZAP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Günümüzde“hastane kaynaklı enfeksiyonlar”veya yeni adlandırmayla“sağlık bakımı ile ilişkili enfeksiyonlar”, sağlıkçıların, epidemiyologların uğraşılarında ilk sırayı almıştır. SBİE hastanede kalış süresini uzatmakta, sağlık harcamalarını, morbidite ve mortaliteyi artırmakta, yaşam kalitesini bozarak, iş gücü ve üretkenlik kaybına, bazen de hukuki sorunlara neden olmaktadır. SBİE arasında KDE gittikçe artış göstermiş ve bazı araştırmalarda birinci sırada yer almaya başlamıştır. GN bakteriler, SBİE'ye neden olan etkenlerin başında gelmekte ve bu grupta tedavi konusunda sorun yaşadığımız ÇİD gittikçe artmaktadır. YBÜ ve servis hastalarında, gram negatif bakterilerden kaynaklanan hastane kökenli bakteremilerin etkenlerinin, dirençli bakterilerle bakteremi gelişmesine neden olan faktörlerin araştırılması amacıyla, AÜTF Cebeci ve İbn-i Sina Hastaneleri'nde, 2013 yılı boyunca tespit edilen GN HKKDE verileri tarandı. Taramalar sonucu 234 HKKDE atağına ulaşıldı. Vakaların dosyalarından ve hasta raporlarından demografik özellikleri, kan kültürü alındığındaki vücut sıcaklığı, kan basıncı, genel durumunu belirleyici veriler araştırılarak, laboratuar değerleri de taranıp APACHE II skorları hesaplandı, yanıt süreleri bulundu, ek hastalıklar, cerrahi öykü, antibiyotik kullanımı belirlendi, ölüm nedeni enfeksiyon nedenli ve diğer diye ayrılarak analizler yapıldı. Çeşitli faktörlerin sonuç (bakteremi, dirençli bakteriyle bakteremi, ölüm, sağ kalım, yatış süresi) üzerine etkileri değerlendirildi. Çalışmamızda PDR-XDR suşlarla bakteremi gelişen vakalarda APACHE II skorunun yüksek (17 ve üstü) olduğu, cerrahi prosedür görmüş olan vakalarda da karbapenem direncinin yüksek olduğu gösterildi. Başlangıçta uygun olmayan ampirik tedavinin enfeksiyonlardan kaynaklanan ölümü anlamlı olarak artırdığı görüldü. APACHE II Skoru yüksek olan olgularda beklendiği üzere enfeksiyon kaynaklı ölüm de fazlaydı. Çok değişkenli analiz sonucunda HKKDE gelişen hastalarda enfeksiyona bağlı ölümü belirleyen bağımsız değişkenler olarak üreyen bakterinin karbapenem dirençli olması, VİP, APACHE II ≥17 ve ampirik tedavinin uygunsuz tedavi alımı saptandı.Klinik yanıt süresi, genel olarak hastanede kalış süresini belirleyen önemli bir parametredir. Çalışmamızda nonfermentatif suşlarla bakteremi, karbapenem dirençli suşlarla bakteremi, VİP, YBÜ'de yatış, APACHE II skorunun ≥17 olması, son bir ayda cerrahi işlem uygulanmış olması, yaşın ≥65 olması, polimikrobiyal bakteremi yanıt süresinin uzamasına neden olan faktörler olarak tespit edildi. Çok değişkenli analizde bu faktörler içerisinde VİP ve APACHE II skoru yüksekliğinin yanıt süresini belirleyen bağımsız değişkenler olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Today, the 'hospital acquired infections' with the new naming 'health care associated infections' (HAI), took first place of the physicians and epidemiologist occupations. HAI extending the period of staying in the hospital, increasing the health care expenditure, morbidity and mortality, impairing the quality of life, loss of work force and productivity, sometimes also causes legal problems. Blood stream infection (BSI) was increasing steadily from HAI and it takes first place according to some studies. Gram negative bacteria, the leading factors causing HAI and in this group we've had serious trouble getting about treatment is increasing. ICU patients with gram negative bacteria, and services arising from factors of hospital-acquired bacteremia, bacteremia with resistant bacteria to investigate the factors that cause the development, AÜTF Cebeci and İbn-I Sina Hospitals identified throughout the year 2013, in gram negative HAI data has been scanned. Scan result shows that there is a HKKDE attact. From the files of cases, from reports and patient demographic characteristics, body temperature and blood pressure was determined when the blood culture was taken, determining the overall status of the data sought, laboratory values are also scanned and APACHE II scores calculated, response times are found, additional diseases, surgery story, antibiotic use was determined, the cause of death was analyzed because of infection or the other reason. The result of several factors (bacteremia, bacteremia with resistant bacteria, death, survival, duration) of effects were evaluated. In our study we observed that if pun-drug resistant and extensively drug rezistant bacteremia develops, APACHE II result is higher which is (17 and above) and if the surgery procedure applied the carbapenem resistance is higher.it was shown that if Initial empirical treatment is not suitable, deaths because of infection is also high. Patients that Apache II result is higher infection causes death also expected to be more. Multivariate Analysis depending on infection in patients that developed as a result of HKKDE's death as arguments that determine the production of bacteria to be resistant to carbapenem, VİP, APACHE II ≥ 17 and empirical treatment is inappropriate treatment uptake was detected. Generaly the clinical response time is an important parameter that determines the duration of hospital stay. In this study, nonfermentatif with bacteremia, bacteremia strains with carbapenem resistant strains, VİP, ICU hospitalization, APACHE II score ≥ 17 is to be applied to the surgical procedure last month, age ≥ 65 be polymicrobial bacteremia response time elongation factors that were identified as the cause. In multivariate analysis, Since The Higher value of VIP and APACHE II results ,the independent variables were found to be determine the duration of their response.