Kliniğimizdeki in vitro fertilizasyon-embriyo transferi(IVF-ET) uygulamalarında GnRH antagonist ve agonist protokollerin karşılaştırılması: 1000 siklusun retrospektif analizi
Comparasion of gnrh antagonist and agonist protocols in in-vitro fertilization-embryo transfer(İVF) cycles in our clinic: retrospective analysis of 1000 cycles
- Tez No: 394202
- Danışmanlar: PROF. DR. RUŞEN AYTAÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalında İn vitro fertilizasyon-embriyo transferi( IVF-ET ) uygulanan 1000 siklusun GnRH antagonist ve agonist protokollerinin etkinliğinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Ekim 2007- Ekim 2012 yılları arasında 20-39 yaşları arası,primer ya da sekonder infertil,düzenli menstrüel siklusu olan,VKİ 18-29 kg/m2 arasında olan,bazal FSH değeri ≤13 IU/L olan, prolaktin ve TSH seviyeleri normal sınırlarda olan hastalar ve taze sikluslar çalışmaya dahil edilmiştir. Retrospektif tarama ile 1000 siklus çalışmaya dahil edilmiştir, bu siklusların 283'üne agonist protokol,717'sine antagonist protokol uygulanmıştır. Her iki protokol grubu demografik özellileri, tedavi karakteristikleri, gebelik oranları açısından karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim of this study was to compare effectiveness of gonadotrophin releasing hormone (GnRH) agonist in-vitro fertilization(IVF) cycles compared to GnRH antagonist in 1000 IVF cycles in Ankara University School of Medicine Obstetrics and Gynecology Department. Between September 2007 and October 2012, women who have been treated with IVF for subfertility were included in the study. For inclusion subjects were required to have either primary or secondary infertility, regular menstrual cycles, body-mass index between 18 to 29 kg/m2, basal FSH levels below 13 IU/mL, normal prolactin and thyroid stimulating hormone levels, and embryo transfer from fresh embryo cycles. Patients records were retrospectively evaluated and fresh GnRH agonist and GnRH antagonist cycles were compared. In all, 1000 fresh cycles were used in analysis. 283 GnRH agonist protocols were compared with 717 GnRH antagonist protocols. GnRH antagonist group had a higher mean age and FSH levels compared to GnRH agonist groups (p < 0,001).