Erken sakroiliit tanısında, dinamik MRG ile stır sekansı bulgularının karşılaştırılması ve klinik, laboratuar bulguları ile korelasyonunu
We aimed to compare stir sequences and dynamic MRİ in early diagnosis of sacroiliitis and to evaluate the correlation between them and laboratory findings
  1. Tez No: 394203
  2. Yazar: SERCAN ERGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmada erken sakroiliit tanısında, dinamik MRG ile STIR sekansı bulgularının karşılaştırılması ve klinik, laboratuar bulguları ile korelasyonunu değerlendirme amaçlanmıştır. Materyal-Metod: Çalışmaya 2011-2015 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon ile Romatoloji polikliniklerinden erken evre sakroiliit tanısıyla Radyoloji anabilim Dalımıza gönderilen 137 olgunun çekilen sakroiliak MRG görüntüleri dahil edildi. Sakroiliit açısından sakroiliak eklemlerin MRG incelemelerinde; subkondral skleroz, erozyon, periartiküler yağ birikimi, eklem aralığında daralma/ankiloz, kemik iliği ödemi (KİÖ)/Osteit, sinovit, entezit, kapsülit bulguları değerlendirildi. Sakroiliak eklem (SİE) S2 vertebra korpusundan geçen hayali çizgi ile süperior ve inferiora ayrıldı. SİE'i oluşturan eklem yüzeyleri sakral ve iliak olarak sınıflandırıldı. Her sakroiliak eklem 4 kadrana; yani bilateral olarak toplamda 8 segmente ayrıldı. Dinamik MRG'de hesaplanan CNR değerleri ile STIR sekansında hesaplanan CNR değerleri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objectives: We aimed to compare STIR sequences and dynamic MRI in early diagnosis of sacroiliitis and to evaluate the correlation between them and laboratory findings. Methods: One hundred thirty-seven patients who admitted to clinic of the Physical Therapy Rehabilitation and Rheumatology in Ankara University Faculty of Medicine between 2011-2015 were included. All of the patients were diagnosed with early sacroiliitis. MRI images of all patients were included in the study. Subchondral sclerosis, erosion, periarticular fat accumulation, narrowing of the joint space / ankylosis, bone marrow edema (BME) / osteitis, synovitis, enthesitis, capsulitis were evaluated to determine sacroiliitis by MRI. Sacroiliac joint (SİJ) was separated as superior and inferior by the imaginary line which passed through S2 vertebral body. Joint surfaces of SİJ were classified as sacral and iliac. Each SİJ were divided in 4 quadrants; namely total into eight segments bilaterally. CNR values which were calculated in dynamic MRI and STIR sequences were compared.