Kronik hemodiyaliz hastalarında serum myostatin düzeyi ve kas kitlesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Examination of the relationship between the level of serum myostatin and muscle mass in chronic hemodialysis patients
- Tez No: 394208
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN NERGİZOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş ve Amaç: Kronik hemodiyaliz hastalarında kas kitlesinde azalma ve kaşeksi sık rastlanan bir bulgu olup artmış morbidite ve mortalite ile ilişkilidir. Hemodiyaliz hastalarında kas kitlesi kaybının mekanizması tam anlaşılamamış olup, birçok faktörle ilişkili olduğu bilinmektedir. Kas kaybındaki ilerlemenin saptanması ve önlemesinde henüz güvenilir bir erken tanı ve tedavi yöntemi geliştirilmemiştir.İskelet ve kalp kasından salınımı olan myostatinin, kas kitlesi ve büyümesi üzerine negatif etki yarattığı görülmüş olup, salınım yolağındaki blokaj ile kas kaybını engellemede tedavi yöntemi olarak kullanılabileceği düşünülmektedir. Biz bu çalışmada kronik hemodiyaliz hastalarında kas kitlesi ile serum myostatin düzeyi arasındaki ilişkiyi belirlemeyi amaçladık. Materyal-metod: Bu çalışmaya 140 kronik hemodiyaliz (HD) hastası dahil edildi.(61'i kadın ve 79'u erkek,28'i diyabetik, ortalama yaş 53.96 ±13.6) Hastalara dual enerji X-ışını absorpsiyometri tekniği ile kas kitlesi ölçümü yapıldı. Kas kitlesi olarak kol ve bacak toplam kas kitlesinin boyun karesine oranlanması ile hesaplanan ASMI düzeyi kulanıldı. ASMI düzeyine göre erkeklerde 7.74 kadınlarda 5.25'in altındaki düzeyler sarkopenik olarak kabul edildi. Serum myostatin düzeyi ELİSA metoduyla ölçüldü. Hastaların bir yıllık ortalama BUN, kreatinin, albumin, parathormon, kt/v,bikarbonat ile son 1 aylık 25 (OH)D3 vitamin, prealbumin, kreatin fosfokinaz ve transfferin düzeyleri değerlendirildi. Myostatin ve diğer parametrelerin düzeyi ile kas kitlesi arasındaki ilişkiye bakıldı.Bulgular: Hemodiyaliz hastalarında serum myostatin düzeyi sağlıklı kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulundu (p< 0.001). ASMI ile myostatin düzeyi arasında anlamlı ilişki saptanmadı.(p=0.624) Cinsiyete göre değerlendirildiğinde, sarkopenisi olan ve olmayan kadın ve erkek hastalarda serum myostatin düzeyi ile arasında anlamlı fark saptanmadı. (sırasıyla p=0.542; p=0.548). Hastalar diyabetik olma durumlarına göre sınıflandırıldığında, diyabeti olan ve olmayan hastaların serum myostatin düzeyleri arasında anlamlı fark saptanmadı (p=0.243). Sarkopenisi olan hastalarda diyabetik olanların serum myostatin düzeyleri daha yüksek olmakla birlikte istatiksel olarak anlamlı değildi (p=0.086). Diğer parametrelerden kreatinin, albümin, prealbumin, kreatin fosfokinaz, transferrin, kt/v düzeyi ile ASMI arasında istatiksel olarak anlamlı ilişki varken (sırasıyla p=
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Reduced muscle mass and cachexia is a common finding in chronic hemodialysis (HD) patients and associated with increased mortality and morbidity. The exact mechanism of muscle mass in HD patients is not understood, ıt is known to be associated with many factors. Reliable early diagnostic and therapeutic method was not improved for identification of development and prevention from muscle loss. Myostatin which is release from the skeletal and heart muscle wass seen negative impact of the muscle mass and growth, is thought to be used a treatment method in illnesses which cause muscle loss. In this study we aimed to examine of the relationship between muscle mass and the level of serum myostatin in chronic HD patients.Materials and Method: One hundred and forty HD patients included in the study.(61 female, 79 male,28 diabetic, mean age; 53.96 ±13.6) Muscle mass measurement was made with dual energy X ray absorptiometry. Appendicular skeletal muscle index (ASMI) which is calculated with the total muscle mass of arms and legs divide height squared is used as a muscle mass indicator. According to the level of the ASMI sarcopenia was considered to be smaller than 7.74 in men and 5.25 in women. Serum myostatin level were determined by ELISA method. The one-year average of BUN, kreatinin, albumin, PTH, Kt/v, bicarbonate and last one month 25(OH)D3, prealbumin, CPK and transferrin levels of patients were measured. The relationship between myostatin and other parameters is examined.Results: Serum myostatin levels were significantly higher in the HD patients than in controls (p< 0.001). No statistical difference was observed between ASMI and serum myostatin levels (p=0.624). Evaluated by gender, there was no difference between sarcopenic or nonsarcopenic men&women and serum myostatin leves. (respectively p=0.542; p=0.548). Evaluated by diabetic condition there was no statistical difference between diabetic&non diabetic patients and serum myostatin levels (p=0.243). Serum myostatin level was higher in sarcopenic diabetic patients however the differance was not statistically significant (p=0.086). In other parameters, there was significant difference between kreatinin, albümin, prealbumin, CPK, transferrin, kt/v with ASMI (respectively p=