Retinoblastomu taklit eden lezyonlar ve tedavileri
Ocular conditions that simulate retinoblastoma (pseudoretinoblastoma) and treatment
  1. Tez No: 394213
  2. Yazar: FARİBA JAFARNEZHAD MAKOUEİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAAN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Retinoblastomu taklit eden lezyonların türü (pseudoretinoblastom), sıklığı ve uygulanan tedavi yöntemlerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem Retrospektif olarak Ekim 1998- Ağustos 2014 tarihleri arasında 16 yıllık bir süre içinde retinoblastom şüphesi ile oftalmik onkoloji servisine yönlendirilen 335 hasta değerlendirildi. Detaylı anamnez, fizik muayene, göz ile görülür oküler bulgular, biyomikroskopik muayene, ve genel anestezi altında skleral çökertme ile binoküler indirekt fundus muayenesi tüm olgulara uygulandı. Bulgular Retinoblastom şüphesi ile yönlendirilen 335 hastadan 262'sinde (%78) retinoblastom ve 73'ünde (%22) pseudoretinoblastom saptandı. Pseudoretinoblastom olan olgularda 20 farklı hastalık saptandı ve bunların içinde en yaygın 5 hastalık persistan hiperplastik primer vitreus(PHPV; n =18 ;%24.3),Coats hastalığı(n = 17;%23.0), retinal distrofi (n= 6 ;%8.1), astrositik hamartom ( n= 6; %8.1),koroidal kolobomu ( n=4; %5.4) idi. Pseudoretinoblastom tanısı ile tedavi yapılan hastalara kriyoterapi (n=11; %13.5), laser fotokoagülasyon (n=9; %10.8), enükleasyon (n=7; %9.5), intravitreal Anti-VEGF (n=4; %5.4), fotodinamik tedavi (n=2; %2.8), kemoterapi (n=2; %2.8), fakoemülsifikasyon (n=2; %2.8), transpupiller termoterapi (n=1; %1.4), orbitotomi (n=1; %1.4) ve vitrektomi (n=1; %1.4)uygulandı. Sonuç Pseudoretinoblastomda en yaygın hastalıklar PHPV ,Coats hastalığı ve retinal distrofidir. Pseudoretinoblastom tanısı alan 73 hastanın 45'sine(%63) izlem ile takip önerildi ve 28'sına(%37) tedavi uygulandı.
Özet (Çeviri)
8.SUMMARY Purpose To determine the types and frequency of ocular conditions that simulate retinoblastoma (pseudoretinoblastoma) and treatment methods used inthe management of these conditions. Material- Method Retrospective chart review of 335 retinoblastoma-related patients seen by the ophthalmic oncology service during a 16-year period from October 1998 to August 2014. For all patients detailed history, external ocular examination, slit lamp biomicroscopy and binocular indirect ophthalmoscopy with scleral indentation were performed under anesthesia in order to diagnose the lesion. Results Of 335 patients referred for management of retinoblastoma, 262 patients (78%) had retinoblastoma and 73 patients (22%) had simulating lesions (pseudoretinoblastomas).There were 20 different pseudoretinoblastoma conditions, and the 5 most common included persistent hyperplastic primery vitreous (PHPV; n=18;%24.3), Coats disease (n=17; %23.0), retinal dystrophy (n=6;%8.1), astrosytic hamartoma (n=6; %8.1) and choroidal coloboma (n=4; %5.4). The patients with pseudoretinoblastomas were treated with cryotherapy (n=11; %13.5), laser photocoagulation (n=9; %10.8), enucleation ( n=7; %9.5), intravitreal Anti-VEGF (n=4; %5.4), photodynamic therapy (n=2; %2.8), chemotherapy (n=2; %2.8), phacoemulsification (n=2; %2.8) transpupillary thermotherapy (n=1; %1.4), orbitotomy (n=1; %1.4) and vitrectomy (n=1; %1.4). Conclusıons The most common pseudoretinoblastomas include PHPV, Coats disease, and retinal dystrophy. Of 73 patients with pseudoretinoblastoma 45 (%63) were followed up with serial examinations while 28 (%37) underwent treatment.