Solit organ malinitesi nedeniyle kemoterapi uygulanacak olan hastaların hepatit B enfeksiyonu açısından izlemi
Follow up of patients with chemotherapy plan due to solid organ malignancy in terms of hepatitis B infection
- Tez No: 394240
- Danışmanlar: PROF. DR. TANSU YAMAZHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bağışıklığı baskılanmış hastalarda HBV reaktivasyonu, HBV DNA replikasyonu ile birlikte ılımlı karaciğer fonksiyon testleri artışından, fulminan hepatit ve ölüm gibi çok farklı klinik tablolarla karşımıza çıkabilmekte, çoğul tedavilerin uygulandığı bu hasta grubunda tanı ve tedavinin gecikmesine neden olabilmektedir. Bu çalışmada Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tülay Aktaş Onkoloji Hastanesinde solit organ malinitesi tanısı alan ve kemoterapi uygulanacak hastaların kemoterapi öncesinde HBV ile karşılaşma durumlarının belirlenmesi ile risk gruplarının saptanması ve bu gruplarda hepatit alevlenmelerinin önlenmesi için profilaksinin başlanması amaçlanmıştır. Çalışmamıza 225 hasta dahil edilmiştir. Serolojik sonuçlarına göre hastalar; Grup I: geçirilmiş HBV enfeksiyonu olan 43 hasta (%19,1), Grup II: izole total anti-HBc pozitifliği olan 20 hasta (%8,9), Grup III: kronik HBV enfeksiyonu olan 10 hasta (%4,4) şeklinde 3 gruba ayrılarak takip edilmiştir. Grup I'deki hastaların takibinde HBV'ye bağlı reaktivasyon ve hepatit tablosu izlenmemiştir. Grup II'de takip edilen 17 hastanın 1'inde (%5,9) okült HBV enfeksiyonu, 1'inde (%5,9) ise takipte HBV reaktivasyonu gelişmesi nedeniyle lamivudin 100 mg/gün şeklinde profilaksi başlanmıştır. Grup III'te takip edilen 7 hastaya kemoterapiden önce lamivudin 100 mg/gün profilaksisi başlanmış, 2'sinde (%28,6) profilaksi altında iken HBV reaktivasyonu gelişmiştir. Takip edilen hastalarda HBV reaktivasyonuna bağlı hepatit tablosu veya HBV'ye bağlı ölüm görülmemiştir. Sonuç olarak, ülkemizin de aralarında bulunduğu, HBV'nin orta düzeyde endemik olduğu bölgelerde, solit organ maliniteli hastaların kemoterapi öncesinde HBV serolojisi yönünden ayrıntılı olarak araştırılması ve bu hasta grubunun yönetiminde Enfeksiyon Hastalıkları biriminin de içinde yer aldığı multidisipliner bir yaklaşımın benimsenmesi ve farkındalığın artırılmasının yaşamsal önem taşıdığını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Hepatitis B infection can have many kinds of clinical manifestations such as HBV DNA replication along with the moderate increase in liver function tests, fulminant hepatitis or even may be death in immunecompromised patients. These situations may result in the delay of HBV diagnosis and treatment in such patients. The objective of this study is to screen all the patients with solid organ malignancy for HBV infection before their chemotherapy regimens, at Ege University Tülay Aktaş Oncology Hospital. Our purpose is to define the risk groups for HBV reactivation and thereafter start the lamivudine prophylaxis for eligible patients to prevent HBV reactivation and hepatitis during their follow up period. Two hundred and twenty five patients are included in our study. Patients are divided into 3 groups according to their serological results; Group I: past and recovered HBV infection: 43 patients (%19,1), Group II: isolated total anti-HBc positivity : 20 patients (%8,9) and Group III: chronic HBV infection with 10 patients (%4,4). In group I, there was no HBV reactivation and hepatitis. In group II, HBV reactivation developed in 1 (% 5,9) of 17 patients. In group II, occult HBV infection was found only in 1( %5,9) of 17 patients. Lamivudine prophylaxis was started to these two patients. In group III, we started lamivudine prophylaxis in 7 patients before their chemotherapy regimen. While under lamivudine prophylaxis 2(%28,6) of 7 patients developed HBV reactivation. During the follow up, neither hepatitis by reactivation of HBV nor HBV related death was observed in our study. In conclusion, in the moderate endemicity areas like our country for HBV infection, all patients must be screened for HBV serology before starting chemotherapy. We believe that, in the management of solid organ malignancy patients with HBV infection, the adoption of a multidisciplinary approach which includes Infectious Diseaseas and raising awareness among clinicians have vital importance for these patients.