Synthesis and characterization of novel waterborne polyurethane dispersions
Özgün su bazlı poliüretan dispersiyonlarının sentezi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 394258
  2. Yazar: NESİBE AYŞE DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ZİYA MENCELOĞLU, YRD. DOÇ. DR. SERKAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Engineering Sciences, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Özgün su bazlı poliüretan dispersiyonları yeni bir iyonik monomer ve aseton metodu kullanılarak sentezlenmiştir. İyonik grup içeriği, sert segment içeriği, kullanılan polyol tipi ve zincir uzatma yüzdesinin sentezlenen poliüretan dispersiyonlarının ve bu dispersiyonlardan elde edilen filmlerin özellikleri üzerindeki etkileri sistematik olarak incelenmiştir. Buna ek olarak Poliüretan/Halloysite nanokompozitleri hazırlanmış ve Poliüretan/Halloysite karıştırma metodu, Halloysite miktarı ve poliüretanın iyonik grup yüzdesinin nanokompozit filmler üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Poliüretan dispersiyonlarının partikül boyutu Dinamik Işık Saçılımı(DLS)tekniği ile belirlenmiştir. Elastomerik poliüretan filmlerinin termal ve mekanik özellikleri Diferansiyel Taramalı Kalorimetri (DSC), Dinamik Mekanik Analiz (DMA) ve Evrensel Test (UTM) cihazları ile ölçülmüştür. Taramalı Elektron Mikroskobu (TEM) ve Geçirmeli Elektron Mikroskobu (SEM) ile Poliüretan/Halloysite nanokompozit dispersiyonları ve filmleri incelenmiştir. Bu çalışmada kullanılan iyonik grup ile sentezlenen özgün poliüretan dispersiyonlarının ve Poliüretan/Halloysite nanokompozit filmlerinin yapı-özellik ilişkileri incelenmiş ve bilimsel literatürde ilk defa olmak üzere rapor edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Novel aqueous dispersions of polyurethanes with a new ionic monomer have been successfully synthesized by acetone method. The effects of ionic content, hard segment content, type of polyol and degree of chain extension on the properties of polyurethane dispersions and their films have been systematically investigated. Furthermore, polyurethane/Halloysite nanocomposites have been prepared and the effects of key reaction parameters such as method of the incorporation of Halloysites into polyurethanes, Halloysite content and ionic content of the polyurethane on the final film properties have been studied. Polyurethane dispersion samples were characterized by particle size analyzer, whereas elastomeric films of synthesized polyurethanes were characterized using differential scanning calorimetry, dynamic mechanical analysis, scanning electron microscopy, transmission electron microscopy and universal tensile testing machine in order to establish structure-property relationships in these novel polyurethane dispersions, their films and nanocomposites that are reported in the scientific literature for the first time.